more_horiz

Sławomir Wittkowicz: było dużo czasu na zawarcie porozumienia z nauczycielami

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 17:35
- Ubolewam, że strona rządowa zaproponowała rozmowy ostatniej szansy dzisiaj na godz. 19. O fakcie, że ruszają spory zbiorowe, a ich konsekwencją może być bezterminowy strajk, strony wiedziały od 10 stycznia – mówił w PR24 Sławomir Wittkowicz, przewodniczący związku Solidarność Oświata – Forum Związków Zawodowych. Do problemów edukacji z perspektywy rodziców odniósł się Paweł Nowak z Fundacji Rodzice Szkole.
Audio
  • 07.04.19 Kapitał i Praca. Rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi dot. sytuacji w oświacie
Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Solidarność-Oświata FZZ Sławomir Wittkowicz i prezes ZNP Sławomir Broniarz w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. Warszawa, 05.04.2019.
Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata” FZZ Sławomir Wittkowicz i prezes ZNP Sławomir Broniarz w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Warszawa, 05.04.2019. Foto: PAP/Rafał Guz

- Wierzę, że dojdzie do porozumienia rządu z nauczycielami. Jako dorośli powinniśmy wykazać odpowiedzialność za uczniów, nie warto "grać" ich przyszłością - powiedziała w niedzielę wicepremier Beata Szydło. W jej ocenie obecny system edukacji w Polsce "wyczerpał swoje możliwości" i wymaga zmiany.

Sławomir Wittkowicz komentował przebieg rozmów związkowców ws. strajku. - Czasu na zawarcie jakiegokolwiek porozumienia, które dawałoby szansę na wyjście z impasu, w którym się znaleźliśmy, było wystarczająco dużo. O spotkanie z przedstawicielami rządu, a nie‏ Ministerstwa Edukacji Narodowej ubiegaliśmy się od połowy 2018 r. Dopiero 25 marca pojawiła się strona rządowa pod kierownictwem premier Beata Szydło, która faktycznie przejęła prowadzenie rokowań z centralami związkowymi. Szkoda, że tak późno. Zaproponowaliśmy kompromisowe rozwiązanie polegające na 30. procentowej podwyżce, rozłożonej na dwie raty – przypominał postulaty nauczycieli.

Paweł Nowak z Fundacji Rodzice Szkole przypominał, że podwyżki pensji nauczycieli to tylko jeden z elementów reformy systemu edukacji. – Rodzice zabiegają o to, aby nauczyciele zarabiali godnie. Problem polega na tym, że taką sama kwota podwyżki ma być objęty zarówno nauczyciel pracujący z pasją, jak i ten, który powinien dla dobra ucznia odejść ze szkoły. Słyszymy cały czas o naprawie systemu, ale nie o uczniu. Co te zmiany mają wnieść dla dobra ucznia? – pytał przedstawiciel fundacji.

Gość audycji przypominał, że rodzice nią mają wpływu na to, co dzieje się w szkole. – Jesteśmy tylko odbiorcami efektów pracy systemu oświaty. To, co się dzieje pomiędzy rządem, samorządem a szkołą i nauczycielem nie jest dla rodziców dostępne. Rodzic powinien być istotną postacią tworząca szkołę. Ocena nauczyciela przez rodziców jest ważna przede wszystkim w bieżącej pracy. Co z tego, że gro rodziców wyraża niezadowolenie z pracy jakiegoś nauczyciela, skoro nie ma jednocześnie wpływu na jego zmianę? – zaznaczył Paweł Nowak. 

W niedzielę o godz. 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie będą kontynuowane rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi dot. sytuacji w oświacie. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, w poniedziałek może rozpocząć się strajk nauczycieli w szkołach w całej Polsce.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 07.04.2019

Godzina emisji: 16:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem