more_horiz

Kapitał i praca. Dyskusje wokół zerowego PIT-u dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 16:45
Norbert Kusiak (OPZZ) i Przemysław Prószyński (Konfederacja Lewiatan) rozmawiali na temat zerowego PIT-u dla młodych. Czy to rozwiązanie pomoże osobom wchodzącym na rynek pracy lepiej wystartować w życiu zawodowym?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Mongkol_Chuewong

Od sierpnia wejdzie w życie zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia, których przychód nie przekroczy w skali roku ok. 85,5 tys. złotych. W założeniu ma to zachęcić do pozostania kraju i ułatwić start.

Norbert Kusiak (OPZZ) uważa, że choć rozwiązanie "wydaje się interesujące i na pierwszy rzut oka dobrze się prezentuje", to ma mankamenty. - W rzewistości stwarza iluzję ochrony ludzi młodych na rynku pracy. Dzisiejsze młode pokolenie spotyka się z wieloma problemami, które niekoniecznie są związane z wysokością stawki PIT, a bardzie doskiwerają im takie problemy jak umowy śmieciowe, fikcyjne zatrudnienie czy bezpłatne staże - powiedział.

W opinii gościa PR24 te kwestie "powinny być przedmiotem pogłębionej dyskusji z ludźmi młodymi" oraz podjęte na forum Rady Dialogu Społecznego. - Nie mamy wątpliwości, że młodzież jest grupą społeczną szczególnie narażoną na wysokie bezrobocie - dodał Norbert Kusiak. 

Przemysław Prószyński (Konfederacja Lewiatan) mówił, że choć PIT dla młodych "co do zasady nie powinien budzić wątpliwości" i powinien być korzystny i dla pracodawcy, i dla młodego pracownika, to można wskazać na pewne wady. - Podnosiliśmy argumenty wynikające ze sprawiedliwości społecznej i tej, wynikającej z artykułu 32 Konstytucji, prawa do równego traktowania przez władzę publiczną - powiedział.

- Przy tym projekcie dochodzi do sytuacji, że osoby uzyskujące przychody z tego samego tytułu, czyli umowy o pracę, są w różnej sytuacji prawnej, obciążone innym podatkiem - zaznaczył na antenie PR24.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Kapitał i praca". 

Polskie Radio 24, IAR, PAP/ msze

Audycję prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 30.06.2019

Godzina emisji: 16.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem