X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pracownicze Plany Kapitałowe - co oznaczają dla pracowników i pracodawców?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 17:35
Na początku roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona od 1 lipca dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, jednak pomimo startu programu ponad polowa Polaków nic nie wie o PPK. W audycji z cyklu „Rządy pieniądza” dyskutowali Leszek Juchniewicz (Pracodawcy RP) oraz Jan Polaczek (Forum Związków Zawodowych).
Audio
  • 14.07.19 "Kapitał i Praca. Pracownicze Plany Kapitałowe
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Akira Kaelyn

Leszek Juchniewicz zapewnił że Pracodawcy RP wspierają akcję promocyjną PPK – Program dopiero się rozpoczyna i będzie sekwencyjnie realizowany w przedsiębiorstwach, zależnie od skali zatrudniania. Trzeba propagować i popularyzować PPK ponieważ jest to szansa dla pracowników – stwierdził gość audycji, dodając, że wg przeprowadzonego w pierwszych miesiącach roku sondażu wśród zrzeszonych w Pracodawcach RP przedsiębiorstw, ponad 56% badanych pracowników znało istotę PPK, jednak blisko 78% spośród nich deklarowało brak zaufania do programu. - Znaczny jest także odsetek osób chcących się z PPK wycofać, i tu można zauważyć korelację z osobami które były w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Ludzie pamiętają, że reforma systemu emerytalnego wprowadzona w 1999 r. zakończyła się fiaskiem, poczuli się oszukani – stwierdził przedstawiciel Pracodawców RP.

pieniądze oszczędzanie 1200.jpg
"Rządy Pieniądza" Eksperci o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Jan Polaczek zgodził się że należy zachęcać do wstępowania do PPK. – Powodzenie programu będzie zależało w dużej mierze od liczby zatrudnionych uczestniczących w tym systemie. Trzeba podkreślać długoterminowe korzyści dla pracownika, uświadamiać także działanie zapisanych w ustawie instrumentów minimalizujących ryzyko inwestycyjne. Istnieje szereg kryteriów, które musza zostać spełnione, by pojawił się zysk dla pracownika i gospodarki; musi zostać poprawiona jakość instytucji otoczenia rynku kapitałowego, jakość zarządzania spółkami skarbu państwa, ale przede wszystkim nalezy rozwiać wątpliwości związane z OFE. To bardzo wpłynie na partycypację w tym programie. Tym bardziej, że można sobie wyobrazić ryzyko sytuacji, w której pieniądze oszczędzane na emerytury są inwestowane w spółki skarbu państwa, które prowadzą projekty o charakterze politycznym, nie związanym z generowaniem zysku – zauważył przedstawiciel Forum Związków Zawodowych

1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pierwsza tura programu dotyczy największych pracodawców, zatrudniających 250 osób lub więcej i odbędzie się już 1 lipca br.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 16:06

Czytaj także

Od 1 lipca ruszają PPK, dodatkowy system oszczędzania na emeryturę. Zobacz, jak będzie działać

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 11:26
Od 1 lipca rusza nowy system oszczędzania na emeryturę – na początek największe firmy zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PPK to jedyna okazja, gdy państwo i firma dokładają do emerytury

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 21:25
Od 1 lipca 2019 roku w największych firmach, zatrudniających ponad 250 osób zaczynają działać Pracownicze Plany Kapitałowe. Najwięksi pracodawcy mogą już formalnie podpisywać umowy z wybraną instytucją finansową i zgłaszać swoich pracowników. Do wyboru jest kilkanaście instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytucje finansowe informują o zainteresowaniu pracodawców ws. zarządzania PPK

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 09:55
TFI Allianz Polska, czy Esaliens TFI to kolejne instytucje finansowe - oferujące prowadzenie i zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) - które informują o zainteresowaniu ich ofertami przez pracodawców.
rozwiń zwiń