X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kapitał i praca". Usterki w budżecie Polski na rok 2020.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 16:32
O mankamentach polskiego budżetu na rok 2020 w Polskim Radiu 24 mówili Norbert Kusiak (OPZZ) i Leszek Juchniewicz (Pracodawcy RP). 
Audio
  • 11.08.2019 Goście "Kapitału i pracy" o problemach budżetu Polski na rok 2020
Jak powiedział minister finansów Marian Banaś - uszczelnienie systemu podatkowego pozwoliło  zmniejszyć lukę podatkową z blisko 25 proc. do 11 proc.
Jak powiedział minister finansów Marian Banaś - uszczelnienie systemu podatkowego pozwoliło zmniejszyć lukę podatkową z blisko 25 proc. do 11 proc.Foto: EAST NEWS

- Krytyka budżetu jest zasadna, bowiem w trakcie prac nad założeniami budżetu przekonaliśmy się, że te założenia nie do końca odpowiadają wyzwaniom przyszłości. Jeśli nie wszystkie dane ze sobą współgrają, to rodzą się obawy czy te założenia są słuszne - powiedział Leszek Juchniewicz.

 - Mamy pewien rozjazd między zapowiedzią spowolnienia wzrostu tempa PKB, a z drugiej strony forsujemy wzrost płacy minimalnej i nie bardzo wiadomo dlaczego. Zasadne jest pytanie dlaczego minimalne wynagrodzenie w gospodarce rośnie o prawie 9 proc.? Jako pracodawcy uważamy, że budżet powinien być gotowy na ewidentne spowolnienie - dodał.

gospodarka1200.jpg
Gospodarka polska na tle Europy. "Definiujemy swój model rozwoju"

Wzrost płacy minimalnej

Nobert Kusiak jest zdania, że płaca minimalna powinna rosnąć, ale trzeba zwrócić uwagę na to jak to się będzie odbywalo. -Udział płac w PKB jest na niskim poziomie i uważamy, że kiedy zbliża się spowolnienie gospodarcze zgadzamy się z Rządem, że wzrost wynagrodzeń powinien nastąpić, natomiast nie zgadzamy się z Rządem co do proponowanego tempa wzrostu. Proponujemy, aby płaca minimalna netto wzrosła o 189 zł netto. 1634 zł na rękę to bardzo niewielkie pieniądze, a jeżeli dołożymy do tego bardzo wysoką inflację, to jeszcze zmniejsza wartość płacy miminalnej - twierdzi gość PR 24.

- Trzeba rozwiązać kwestię opłat energetycznych czy one wzrosną czy nie. Założenia nie odpowiadają wyzwaniom, przed którymi stoją obywatele i przedsiębiorstwa. Musimy przekonać UE do naszej polityki, ale musimy także koncentrować się na naszej wewnętrznej polityce - podkreślił Kusiak.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pkr

-------------------------

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 16.06