X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kapitał i Praca". Eksperci o zmianach w kształceniu zawodowym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 16:45
- Kształcenie zawodowe nie może się przebić na istotne miejsce, tak by wszystkie wprowadzane zmiany skutkowały kształtowaniu i wsparciu talentów – mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Kosakowska ze Związku Rzemiosła Polskiego. O problemach edukacji zawodowej mówił także Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan.
Audio
  • 8.09.19 Kapitał i praca. Jolanta Kosakowska i Jakub Gontarek o kształceniu branżowym
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Od września rozpocznie się wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół ponadpodstawowych, jak i nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.

technikum 1200 shutterstock.jpg
Dlaczego młodzi ludzie nie chcą wybierać szkół branżowych?

Jolanta Kosakowska podkreślała, że cały czas osią edukacji jest kształcenie ogólne. - Trudno się przebić z przekazem do młodzieży i rodziców, tak by przy podejmowaniu decyzji o wyborze ścieżki kształcenia myślano przede wszystkim o talencie i predyspozycjach. Rzadko się zdarza, że młodzież wybiera zawód, a nie szkołę – zwracała uwagę przedstawicielka Konfederacji Lewiatan.

Jakub Gontarek zauważył, że problem systemu kształcenia zawodowego koncentruje się na szkołach branżowych i technikach. - Jeśli jednak ważne jest zdobywanie umiejętności i kompetencji, to nie ma sensu dzielenia procesu edukacji na zawodowy i ogólny, jeśli tak zrobimy trudno jest przekonać do zdobywania wiedzy praktycznej. Trzeba myśleć szerzej, w danej branży jest mnóstwo różnych zawodów, skończenie danej szkoły nie oznacza pracy w jednym zawodzie – stwierdził gość audycji.

Od 1 września 2019 r. wchodzą w życie przepisy ustawy zmieniające system kształcenia zawodowego. Większość rozwiązań to instrumenty, wzmacniające powiązanie edukacji z rynkiem pracy. Mają się one przyczynić przede wszystkim do rozwoju szkolnictwa odpowiadającego potrzebom poszczególnych branż. Firmy, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa będą miały większy wpływ na funkcjonowanie kształcenia zawodowego.

Minister edukacji będzie ustalał prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Istotna staje się współpraca szkół z pracodawcami. Przed rozpoczęciem kształcenia w danym zawodzie obie strony będą musiały zawrzeć ze sobą porozumienie lub umowę.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 8.09.2019

Godzina emisji: 16:06

Czytaj także

Ekspert: gospodarka wymaga pracownika zorientowanego na umiejętności

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 14:35
– W dobie szybkich zmian technologicznych i gospodarczych ważna jest idea uczenia się przez całe życie, co oznacza, że już na etapie wejścia na rynek pracy liczą się umiejętności a nie sama wiedza – mówił gość Polskiego Radia 24 Jakub Gontarek, z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: programy kształcenia powinny być korygowane co roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 11:40
- Najbardziej istotną cechą programu kształcenia powinna być elastyczność. Programy powinny być korygowane co roku. Ale nie teoretycznie, tylko praktycznie – po rozmowach przy stole, w których uczestniczy szkoła i regionalni pracodawcy – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kreft, ekspert ds. szkolnictwa zawodowego.
rozwiń zwiń