more_horiz

"Kapitał i Praca". Eksperci o płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 09:01
- To jest istotny moment 10-letniego dochodzenia do sytuacji, w której  wynagrodzenie minimalne będzie stanowić blisko 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Taki sposób liczenia płacy minimalnej był proponowany przez Radę Dialogu Społecznego już w 2009 r. – mówiła w Polski Radiu 24 Katarzyna Zimmer-Drabczyk z NSZZ Solidarność. W audycji wziął udział także Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com
pieniądze portfel 1200 free
Eksperci: jak gospodarka poradzi sobie z radykalnym wzrostem płacy minimalnej

Podczas konwencji programowej w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił zapowiedź podniesienia pensji minimalnej do 3000 zł na koniec 2020 r., do 4000 zł w 2023 r. Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji zapowiedział, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna miałaby wynieść 2600 zł - we wtorek rząd przyjął rozporządzenie w tej kwestii.

- Pracodawcy uznawali że pierwsza propozycja rządowa na przyszły rok, czyli 2450 zł, jest w zasadzie do zaakceptowania przez większość z nich. Mogła okazać się trudna dla części małych firm w biednych regionach kraju. Ta propozycja była jednak o tyle wyważona, że wiązała wzrost płacy z wzrostem wydajności pracy. Jednak wzrost płac znacznie szybszy od wydajności pracy może doprowadzić do sytuacji, która miała miejsce na południu Europy, w Grecji, Portugalii, Włochach i Hiszpanii, czyli do spadku konkurencyjności gospodarek tych krajów. Kwota 2600 zł może postawić część firm w trudnej sytuacji – przypominał Jeremi Mordasewicz.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oceniła, że "ten impuls modernizacyjny, podnoszący produktywność w firmach, nie jest złym pomysłem i jest do udźwignięcia przez większość polskich firm". Minister przyznała, że ma świadomość, że dla najmniejszych podmiotów podnoszenie płacy minimalnej może być wyzwaniem.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 08:35

Zobacz także

Zobacz także