X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kapitał i Praca". Eksperci o płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 09:01
- To jest istotny moment 10-letniego dochodzenia do sytuacji, w której  wynagrodzenie minimalne będzie stanowić blisko 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Taki sposób liczenia płacy minimalnej był proponowany przez Radę Dialogu Społecznego już w 2009 r. – mówiła w Polski Radiu 24 Katarzyna Zimmer-Drabczyk z NSZZ Solidarność. W audycji wziął udział także Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com
pieniądze portfel 1200 free
Eksperci: jak gospodarka poradzi sobie z radykalnym wzrostem płacy minimalnej

Podczas konwencji programowej w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił zapowiedź podniesienia pensji minimalnej do 3000 zł na koniec 2020 r., do 4000 zł w 2023 r. Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji zapowiedział, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna miałaby wynieść 2600 zł - we wtorek rząd przyjął rozporządzenie w tej kwestii.

- Pracodawcy uznawali że pierwsza propozycja rządowa na przyszły rok, czyli 2450 zł, jest w zasadzie do zaakceptowania przez większość z nich. Mogła okazać się trudna dla części małych firm w biednych regionach kraju. Ta propozycja była jednak o tyle wyważona, że wiązała wzrost płacy z wzrostem wydajności pracy. Jednak wzrost płac znacznie szybszy od wydajności pracy może doprowadzić do sytuacji, która miała miejsce na południu Europy, w Grecji, Portugalii, Włochach i Hiszpanii, czyli do spadku konkurencyjności gospodarek tych krajów. Kwota 2600 zł może postawić część firm w trudnej sytuacji – przypominał Jeremi Mordasewicz.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oceniła, że "ten impuls modernizacyjny, podnoszący produktywność w firmach, nie jest złym pomysłem i jest do udźwignięcia przez większość polskich firm". Minister przyznała, że ma świadomość, że dla najmniejszych podmiotów podnoszenie płacy minimalnej może być wyzwaniem.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 08:35

Czytaj także

M. Manasterski: wyższa płaca minimalna to negatyw reformy Balcerowicza

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:11
- Jeśli miałaby to być reforma na miarę Leszka Balcerowicza, to raczej negatyw tej reformy. Na reformach Leszka Balcerowicza społeczeństwo bardzo dużo straciło, a tutaj ma zyskać - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem Debaty dnia był również Grzegorz Łaguna (wp.pl). We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: podwyżka płacy minimalnej nie będzie dotyczyć większości firm w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 08:30
- Gdy mowa o wzroście płacy minimalnej, nie mówimy o wygórowanych stawkach. To kwoty poniżej średniej europejskiej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

H. Biskupski: tak duży wzrost płacy minimalnej miał już miejsce

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 20:15
- Tak duży, bez mała 70 proc. wzrost płacy minimalnej w przeszłości miał już miejsce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Hubert Biskupski ("Super Express"). W "Debacie dnia" brali także udział Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"), oraz Robert Tekieli (Polskie Radio). 
rozwiń zwiń