more_horiz

Kapitał i praca. Dyskusje wokół zerowego PIT-u dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 16:45
Norbert Kusiak (OPZZ) i Przemysław Prószyński (Konfederacja Lewiatan) rozmawiali na temat zerowego PIT-u dla młodych. Czy to rozwiązanie pomoże osobom wchodzącym na rynek pracy lepiej wystartować w życiu zawodowym?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Mongkol_Chuewong

Od sierpnia wejdzie w życie zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia, których przychód nie przekroczy w skali roku ok. 85,5 tys. złotych. W założeniu ma to zachęcić do pozostania kraju i ułatwić start.

Norbert Kusiak (OPZZ) uważa, że choć rozwiązanie "wydaje się interesujące i na pierwszy rzut oka dobrze się prezentuje", to ma mankamenty. - W rzewistości stwarza iluzję ochrony ludzi młodych na rynku pracy. Dzisiejsze młode pokolenie spotyka się z wieloma problemami, które niekoniecznie są związane z wysokością stawki PIT, a bardzie doskiwerają im takie problemy jak umowy śmieciowe, fikcyjne zatrudnienie czy bezpłatne staże - powiedział.

W opinii gościa PR24 te kwestie "powinny być przedmiotem pogłębionej dyskusji z ludźmi młodymi" oraz podjęte na forum Rady Dialogu Społecznego. - Nie mamy wątpliwości, że młodzież jest grupą społeczną szczególnie narażoną na wysokie bezrobocie - dodał Norbert Kusiak. 

Przemysław Prószyński (Konfederacja Lewiatan) mówił, że choć PIT dla młodych "co do zasady nie powinien budzić wątpliwości" i powinien być korzystny i dla pracodawcy, i dla młodego pracownika, to można wskazać na pewne wady. - Podnosiliśmy argumenty wynikające ze sprawiedliwości społecznej i tej, wynikającej z artykułu 32 Konstytucji, prawa do równego traktowania przez władzę publiczną - powiedział.

- Przy tym projekcie dochodzi do sytuacji, że osoby uzyskujące przychody z tego samego tytułu, czyli umowy o pracę, są w różnej sytuacji prawnej, obciążone innym podatkiem - zaznaczył na antenie PR24.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Kapitał i praca". 

Polskie Radio 24, IAR, PAP/ msze

Audycję prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 30.06.2019

Godzina emisji: 16.06

Zobacz także

Zobacz także