Od sierpnia wejdzie w życie zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia, których przychód nie przekroczy w skali roku ok. 85,5 tys. złotych. W założeniu ma to zachęcić do pozostania kraju i ułatwić start.
Norbert Kusiak (OPZZ) uważa, że choć rozwiązanie "wydaje się interesujące i na pierwszy rzut oka dobrze się prezentuje", to ma mankamenty. - W rzewistości stwarza iluzję ochrony ludzi młodych na rynku pracy. Dzisiejsze młode pokolenie spotyka się z wieloma problemami, które niekoniecznie są związane z wysokością stawki PIT, a bardzie doskiwerają im takie problemy jak umowy śmieciowe, fikcyjne zatrudnienie czy bezpłatne staże - powiedział.
W opinii gościa PR24 te kwestie "powinny być przedmiotem pogłębionej dyskusji z ludźmi młodymi" oraz podjęte na forum Rady Dialogu Społecznego. - Nie mamy wątpliwości, że młodzież jest grupą społeczną szczególnie narażoną na wysokie bezrobocie - dodał Norbert Kusiak.
Przemysław Prószyński (Konfederacja Lewiatan) mówił, że choć PIT dla młodych "co do zasady nie powinien budzić wątpliwości" i powinien być korzystny i dla pracodawcy, i dla młodego pracownika, to można wskazać na pewne wady. - Podnosiliśmy argumenty wynikające ze sprawiedliwości społecznej i tej, wynikającej z artykułu 32 Konstytucji, prawa do równego traktowania przez władzę publiczną - powiedział.
- Przy tym projekcie dochodzi do sytuacji, że osoby uzyskujące przychody z tego samego tytułu, czyli umowy o pracę, są w różnej sytuacji prawnej, obciążone innym podatkiem - zaznaczył na antenie PR24.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Kapitał i praca".
Polskie Radio 24, IAR, PAP/ msze
Audycję prowadziła Anna Grabowska.
Polskie Radio 24
------------------------------------
Data emisji: 30.06.2019
Godzina emisji: 16.06