more_horiz

Kapitał i praca. Pluralizm związkowy w służbach mundurowych?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 16:30
Być może już wkrótce do historii przejdzie przepis narzucający "jednozwiązkowość" w służbach mundurowych. Walczy o to "Solidarność". Jej działacz Bogdan Kubiak wskazał, że organizacja powołuje się na prawa pracownika i Porozumienia Sierpniowe. Natomiast Sławomir Koniuszy (NSZZ Policjantów) podkreślał, że brak pluralizmu związkowego w służbach mundurowych to powszechna praktyka.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: włodi/Flickr

Obecnie funkcjonariusze Policji, SG i SW mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym działającym w danej formacji, jednak prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustaw o Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej.

Nowela dotyczy rozszerzenia prawa funkcjonariuszy tych służb w zakresie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. O zmiany wnioskował NSZZ "Solidarność". 

Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego NSZZ "Solidarność" zaznaczył, że związek powołał się na postulaty Porozumień Sierpniowych, a także konwencje międzynarodowe. - Wychodząc z postanowień Międzynarodowej Organizacji Pracy interpretowaliśmy to tak, że również w służbach mundurowych mogą powstawać inne związki, nie tylko branżowe - powiedział.

Sławomir Koniuszy, zastępca przewodniczącego NSZZ Policjantów mówił z kolei, że "to, co jest oczywiste jeśli chodzi o swobody obywatelskie i swobody tworzenia związków zawodowych, nie jest już tak oczywiste w służbach mundurowych". - Ten pomysł wziął się z innych ograniczeń: służby mundurowe mają ograniczone swobody i nie mogą strajkować. (...) Ta jednozwiązkowość miała rekompensować to narzędzie - wskazał.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Kapitał i praca". 

Polskie Radio 24, IAR, PAP/ msze

Audycję prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 16.06

Zobacz także

Zobacz także