more_horiz

"Kapitał i praca". Wydatki na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 17:30
Do 2024 roku środki przeznaczone na ochronę zdrowia w Polsce mają wzrosnąć do sześciu procent PKB. Na ten temat w Polskim Radiu 24 dyskutowali: przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej OPZZ Urszula Michalska oraz przewodniczący komisji ds. ochrony zdrowia Business Centre Club Wiktor Masłowski.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Problem finansowania służby zdrowia zawsze był szeroko dyskutowany. Należałoby posłużyć się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2019 – 2022. Stąd też się bierze dyskusja o tych sześciu procentach. Sześć procent to jest pochodna wielkości PKB. Jak w ubiegłym roku mieliśmy PKB na poziomie 5,1 procent, to w tym roku planowane jest 4 procent. A od 2020 roku PKB niestety się zmniejsza i jest to 3,7 procenta, w 2021 – 3,4 procent, a w 2022 roku - 3,3 procent – powiedział w Polskim Radiu 24 Wiktor Masłowski. Gość PR24 podkreślił, że jeśli w Polsce rosną wynagrodzenia, to rośnie również wpływ do budżetu państwa ze składek zdrowotnych.

Zdaniem Urszuli Michalskiej, warto byłoby pomyśleć o większej partycypacji budżetu państwa w wydatkach na służbę zdrowia. - Wiemy, że to są środki pochodzące ze składek, ale należałoby się zastanowić nad partycypacją budżetu państwa. Jeszcze nie tak dawno budżet państwa pokrywał koszty procedur wysokospecjalistycznych. Obawiamy się, że bez takiego udziału  budżetu państwa - poprzez ministerstwo zdrowia - te środki nie będą w takiej wysokości, jak się deklaruje – zaznaczyła przewodnicząca.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

-------------------------

Data emisji: 21.07.2019

Godzina emisji: 16.06

Zobacz więcej na temat: pr24 służba zdrowia

Zobacz także

Zobacz także