more_horiz

"Kapitał i praca". Polski przemysł stalowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 17:30
Andrzej Karol (przewodniczący krajowej sekcji hutnictwa "Solidarności") Solidarność oraz Leszek Juchniewicz (Pracodawcy RP) mówili o przyszłości polskiego hutnictwa, które, jak przyznali, "boryka się z wieloma problemami".
Audio
  • 28.07.2019 Andrzej Karol ("S"): jeśli chodzi o przemysł stalowy, borykamy się z wieloma problemami
Huta miedzi Głogów.
Huta miedzi "Głogów".Foto: Foto KGHM

Jak rysuje się przyszłość polskiego przemysłu hutniczego? Według jednego z raportów po kryzysie ekonomicznym w 2008 roku w Polsce ograniczono produkcję w tego typu zakładach o ok. 40 proc. Dla przykładu, w również dotkniętych kryzysem Niemczech, takiego problemu nie było. 

Leszek Juchniewicz (Pracodawcy RP) przyznał, że "z jednej strony dobrodziejstwem jest korzystanie z kapitału zagranicznego, z drugiej zachowuje się on w określony sposób". - Wtedy, gdy procesy globalne czy europejskie są dla niego niekorzystne, szuka innego miejsca aktywności, a to oznacza ograniczenie produkcji w polskim obszarze celnym - zaznaczył. 

- Zasadniczym mankamentem dla polskiego gospodarki jest brak kapitału i jego ekspansji - wskazał gość PR24. Z tego powodu, jak wskazał, "istnieje niebezpieczeństwo", że zagraniczni inwestorzy działający w przemyśle ciężkim na terenie Polski, mogą część hut wygasić.

Andrzej Karol (przewodniczący krajowej sekcji hutnictwa "Solidarności") zgodził się, że jedną z przyczyn problemu jest brak kapitału "w okresie restrukturyzacji hutnictwa". - To jest jedyna, jak na tę chwilę, branża tak dogłębnie zrestrukturyzowana, pierwsza zresztą - zaznaczył.

Działacz "S" dodał, że ze 196 tys. pracowników tej branży w latach 90., "dzisiaj mamy 22 tysiące". - Jeśli chodzi o przemysł stalowy, borykamy się z wieloma problemami - przyznał na antenie Polskiego Radia 24. - Chcemy tylko i wyłącznie równych warunków traktowania w konkurencyjności z innymi krajami - podkreślił.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

-------------------------

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 16.06

Zobacz więcej na temat: pr24 przemysł

Zobacz także

Zobacz także