more_horiz

"Kapitał i praca". Jak naprawić służbę zdrowia w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 16:30
- Podstawowa opieka zdrowotna jest bardzo dobrze finansowana, ale nie jest efektywna i nie spełnia swoich zadań. Nie wiem dlaczego kolejni rządzący boją się premiować jakość leczenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Maria Ochman z NSZZ "Solidarność". Gościem audycji był także Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Audio
  • 04.08.2019 Maria Ochman i Piotr Palutkiewicz o bolączkach polskiej służby zdrowia
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

Goście PR 24 rozmawiali o potrzebnych reformach w służbie zdrowia. Zarówno Maria Ochman jak i Piotr Palutkiewicz wskazali, że głównym problemem jest nie jej finansowanie, lecz właściwe wykorzystanie środków pieniężnych. 

- Głównym problemem nie jest finansowanie, ale organizacja służby zdrowia. Brakuje podejścia, aby zmienić służbę i woli politycznej w debacie publicznej. Reforma ma polegać na tym, że pieniądze powinny podążać za pacjentem, a państwo płaci z jednej kieszeni do drugiej - podkreślił Piotr Palutkiewicz.

- Wyszłabym od racjonalnego wydatkowania pieniędzy. Mamy absolutną nierównowagę jeśli chodzi o rozdział kosztów i przepływy finansowe. Nie może być tak, że system funkcjonujący od 20 lat nie ma właściwej sprawozdawczości i monitoringu i nie może podlegać wpływom korporacji i świadczeniodawców - dodała Maria Ochman.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jak ulepszyć polską służbę zdrowia?

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pkr

-------------------------

Data emisji: 04.08.2019

Godzina emisji: 16.06

Zobacz także

Zobacz także