more_horiz

"Kapitał i praca". Usterki w budżecie Polski na rok 2020.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 16:32
O mankamentach polskiego budżetu na rok 2020 w Polskim Radiu 24 mówili Norbert Kusiak (OPZZ) i Leszek Juchniewicz (Pracodawcy RP). 
Audio
  • 11.08.2019 Goście "Kapitału i pracy" o problemach budżetu Polski na rok 2020
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: EAST NEWS

- Krytyka budżetu jest zasadna, bowiem w trakcie prac nad założeniami budżetu przekonaliśmy się, że te założenia nie do końca odpowiadają wyzwaniom przyszłości. Jeśli nie wszystkie dane ze sobą współgrają, to rodzą się obawy czy te założenia są słuszne - powiedział Leszek Juchniewicz.

 - Mamy pewien rozjazd między zapowiedzią spowolnienia wzrostu tempa PKB, a z drugiej strony forsujemy wzrost płacy minimalnej i nie bardzo wiadomo dlaczego. Zasadne jest pytanie dlaczego minimalne wynagrodzenie w gospodarce rośnie o prawie 9 proc.? Jako pracodawcy uważamy, że budżet powinien być gotowy na ewidentne spowolnienie - dodał.

gospodarka1200.jpg
Gospodarka polska na tle Europy. "Definiujemy swój model rozwoju"

Wzrost płacy minimalnej

Nobert Kusiak jest zdania, że płaca minimalna powinna rosnąć, ale trzeba zwrócić uwagę na to jak to się będzie odbywalo. -Udział płac w PKB jest na niskim poziomie i uważamy, że kiedy zbliża się spowolnienie gospodarcze zgadzamy się z Rządem, że wzrost wynagrodzeń powinien nastąpić, natomiast nie zgadzamy się z Rządem co do proponowanego tempa wzrostu. Proponujemy, aby płaca minimalna netto wzrosła o 189 zł netto. 1634 zł na rękę to bardzo niewielkie pieniądze, a jeżeli dołożymy do tego bardzo wysoką inflację, to jeszcze zmniejsza wartość płacy miminalnej - twierdzi gość PR 24.

- Trzeba rozwiązać kwestię opłat energetycznych czy one wzrosną czy nie. Założenia nie odpowiadają wyzwaniom, przed którymi stoją obywatele i przedsiębiorstwa. Musimy przekonać UE do naszej polityki, ale musimy także koncentrować się na naszej wewnętrznej polityce - podkreślił Kusiak.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pkr

-------------------------

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 16.06

Zobacz także

Zobacz także