more_horiz

"Kapitał i praca". Aktywne starzenie się pracowników

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 16:30
- Pracownicy na etapie szkół podstawowych powinni mieć przeświadczenie, że trzeba rozwijać się przez całą karierę zawodową i nic nie jest dane raz na zawsze. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i stale się zmienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Szymański z NSZZ Solidarnośc. Gościem audycji był także Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan. 
Audio
  • 18.08.2019 Goście "Kapitału i pracy" o potrzebie podnoszenia kwalifikacji przez pracowników
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, fizkes

Rozmowa dotyczyła wyzwań, jakie stają przed pracownikami i pracodawcami w przyszłości, z powodu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Zarówno Szymański, jak i Gontarek zaznaczyli, że należy już dziś zastanawiać się nad tym, co wydarzy się w perspektywie kilku najbliższych lat. 

Myśleć przyszłościowo

- Nie ma jeszcze powszechnego myślenia o tym, co może być za kilka lat. Robimy cały czas to samo i nie szukamy innych dróg naszego rozwoju zawodowego. Należałoby zacząć od dyskusji o podstawie programowej w szkołach. Lekcje przedsiębiorczości powinny uczyć o systemach wsparcia, a urzędy pracy powinny ułatwiać podnoszenie kwalifikacji nie tylko pomagać w szukaniu pracy - twierdzi Mateusz Szymański. 

Jego zdaniem skutecznym rozwiązaniem będzie mentoring, a więc współpraca bardziej doświadczonych pracowników z młodym pokoleniem. - Patologia rynku pracy polegała na tym, że mówiło się, że jak nie podobała ci się dana praca, to możesz ją zmienić. Jeśli pracodawca daje nam rozwój, to mamy idealny model. Na rynku pracy nie mamy grup starszych i młodszych, tylko takie, które mogą się od siebie wzajemnie uczyć. Chcemy dlatego promować mentoring i aby mentorzy funkcjonowali w przedsiębiorstwach i przez to starsze osoby dłużej pozostawały w branży - podkreślił. 

pracownik free1200.jpg
Jak zadbać o kształcenie pracowników? Lewiatan ma pomysł

Wtórował mu Jakub Gontarek. - Musimy myśleć o tym, że następuje zmiana paradygmatu co do przyswajania wiedzy. Musimy też wiedzieć jak tą wiedzę stosować i weryfikować konkretne wiadomości. Aktywne starzenie także będzie dotykało osób młodych - przyznał.

Stały rozwój

- Jako pracodawcy widzimy potrzebę rozwoju pracowników. To jest nie zapłata za rozwój, ale inwestycja w pracownika. Odejście wykwalifikowanego pracownika to strata dla firmy, a pozyskanie nowego pracownika to szereg różnych dużych kosztów. Potrzebny jest dialog z pracownikami, którzy muszą wiedzieć o tym jakich umiejętności im brakuje. Pytanie czy potrzebujemy stabilizacji czy rozwoju. To się nie może wykluczać i musimy myśleć o obu tych czynnikach. Musimy też być przygotowani na zmianę stanowiska - zauważył Gontarek. 

Jak zaznaczyli rozmówcy, na zmiany powinny przygotować się przede wszystkim mniejsze przedsiębiorstwa. - Duże przedsiębiorstwa same widzą, że muszą to robić, lecz w przypadku małych przedsiębiorstw bardzo ważna jest tu rola państwa. Jednym z rozwiązań jest dopłata do wynagrodzenia mentora, albo opłacenie części jego składek na ZUS. Małe przedsiębiorstwa często nie mogą wdrażać rozwiązań systemowych, które mają duże przedsiębiorstwa - zaznaczył Szymański.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pkr

-------------------------

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 16.06

Zobacz także

Zobacz także