more_horiz

"Kapitał i praca". Eksperci komentują propozycje gospodarcze w kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 16:40
- Trudno ocenić to negatywnie. To jest korzystne rozwiązanie dla tych "najmniejszych z najmniejszych" można powiedzieć. Wielkiej wiosny nie czyni, ale jest to na pewno jakiś tam ruch - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Center Club, komentując propozycję Prawa i Sprawiedliwości w sprawie zmniejszenia obciążeń dla małych przedsiębiorców o ok. 500 zł.
Audio
  • 22.09.19 "Kapitał i praca". Propozycje gospodarcze w kampanii wyborczej (PR24)
Konwencja PiS w Katowicach, na której przedstawiono Pakt dla przedsiębiorców
Konwencja PiS w Katowicach, na której przedstawiono "Pakt dla przedsiębiorców"Foto: PAP/Piotr Nowak

Partie polityczne przedstawiają swoje programy wyborcze, a w nich jest także miejsce na programy gospodarcze. W sobotę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki podpisał "Pakt dla przedsiębiorców", w którym znalazły się m.in. zapisy dotyczące zmniejszenia obciążeń dla najmniejszych przedsiębiorców. Te i inne propozycje komentowali goście "Kapitału i pracy" w Polskim Radiu 24.

construction-1510561_960_720 (1).jpg
"Kapitał i Praca". Eksperci o płacy minimalnej

Propozycje PiS okiem ekspertów

Pierwsze pytanie dotyczyło "Paktu dla przedsiębiorców" podpisanego symbolicznie przez premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Jak eksperci oceniają obietnicę ulgi dla najmniejszych przedsiębiorców, która ma ostatecznie pozwolić na oszczędność średnio ok. 500 zł?

- Trudno ocenić to negatywnie. To jest korzystne rozwiązanie dla tych "najmniejszych z najmniejszych" można powiedzieć. Wielkiej wiosny nie czyni, ale jest to na pewno jakiś tam ruch - mówił Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Center Club.

- To co budzi największe obawy, to drugi punkt pakietu, który został przedstawiony na sobotniej konwencji, mianowicie ryczałtowy ZUS bez zmian. To należy ocenić pozytywnie, jednak obawy budzi kwestia, że składka ryczałtowego ZUS-u rośnie bardzo dynamicznie. Należy się spodziewać, że w roku 2020 składka ZUS-u ryczałtowego dla przedsiębiorców przekroczy 1300-1400 zł - mówił z kolei Piotr Palutkiewicz, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Audycję "Kapitał i praca" prowadziła Anna Grabowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 16:07

Zobacz także

Zobacz także