Lech Wałęsa opublikował dokument UOP. „Nie ma prawa go posiadać”

2017-05-05, 16:36

Lech Wałęsa opublikował dokument UOP. „Nie ma prawa go posiadać”
Lech Wałęsa. Foto: EASTNEWS/AP/FOTOLINK

– Każdy prezydent ma dostęp do wszystkich dokumentów. Nie znaczy to jednak, że może je sobie przywłaszczać i publikować – mówił w Gorącym Temacie prof. Sławomir Cenckiewicz, członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

05.05.17 Lech Wałęsa opublikował dokument UOP. „Nie ma prawa go posiadać”
+
Dodaj do playlisty

Opublikowany niedawno przez Lecha Wałęsę dokument z 1990 roku to – sygnowane jako "tajne" – pismo szefa UOP w Gdańsku Adama Hodysza do ówczesnego szefa UOP Andrzeja Milczanowskiego. Z pisma wynika, że Biuro Studiów MSW kupiło działkę obok posiadłości szefa NSZZ Solidarność w Zdunowicach (woj. pomorskie) do prowadzenia "kontroli operacyjnej" Lecha Wałęsy.

– Wszystko wskazuje na to, że to autentyczny dokument, wytworzony przez Urząd Ochrony Państwa – komentował prof. Sławomir Cenckiewicz, zauważając, że już wcześniej na jednym z portali przynajmniej raz były prezydent opublikował ten dokument.

W ocenie gościa PR24, Lech Wałęsa nie powinien być jednak w posiadaniu aktu, który ostatnio upublicznił. – Materiał nie ma znamion dokumentu pochodzącego z jakiegokolwiek archiwum. Nie ma pieczęci, znaków wodnych czy paginacji stron. Dokument musi pochodzić z "prywatnej kolekcji" – wskazywał. – Pytanie, kiedy Lech Wałęsa wszedł w posiadanie tego dokumentu. Wiemy, że w okresie swojej prezydentury Wałęsa kompletował wiele dokumentów, nie tylko na swój temat – dodawał prof. Cenckiewicz, podkreślając przy tym, że były prezydent "nie ma prawa do posiadania opublikowanego przez siebie dokumentu UOP, choćby nawet był kopią".

Tymczasem, ABW prowadzi "wstępną analizę" sytuacji. Tak rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn komentował sprawę opublikowania w Internecie przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę dokumentu Urzędu Ochrony Państwa, mającego świadczyć o jego inwigilacji przez SB.

Więcej w całej rozmowie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem.

Gościem I części Gorącego Tematu była Magdalena Gawin. Wiceminister kultury mówiła na naszej antenie o 72. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen i upamiętnianiu jego ofiar.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/PAP/mp

__________________

Data emisji: 5.05.17

Godzina emisji: 15.10


 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej