X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

„Niepełnosprawni zostali zwyciężeni, ale nie pokonani”

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 15:35
Podczas konferencji zawieszającej protest niepełnosprawnych w Sejmie, Iwona Hartwich mówiła, że to był głos rozsądku. - Obawialiśmy się o życie i zdrowie nas i naszych dzieci – dodała matka. Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24: Adam Buła z dziennika Polska The Times, prof. Kazimierz Kik politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach i Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność.
Audio
  • 27.05.18 Adam Buła i Kazimierz Kik o zawieszeniu protestu opiekunów osób niepełnosprawnych
  • 27.05.18. Cezary Krysztopa: teraz jest szansa, żeby zacząć rozmawiać merytorycznie
  • 27.05.18 Joanna Kopcińska o zakończonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych.
  • 27.05.18 Konferencja opiekunów osób niepełnosprawnych
Warszawa, 27.05.2018. Iwona Hartwich (C) z synem Jakubem (C-P) opuszczają Sejm, 27 bm. po 40 dniach protestu. Rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych zawieszają protest.
Warszawa, 27.05.2018. Iwona Hartwich (C) z synem Jakubem (C-P) opuszczają Sejm, 27 bm. po 40 dniach protestu. Rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych zawieszają protest. Foto: PAP/Marcin Obara

Hartwich zarzuciła rządowi, że nie jest gotowy do dialogu, a jedynie do monologu. - Nigdy nie zrozumiemy tego, że w naszym kraju skazuje się osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, na życie w biedzie i ubóstwie. Państwo nakazuje im żyć za niecałe 900 zł - oznajmiła w oświadczeniu odczytanym na konferencji.

Adam Buła, zwrócił jednak uwagę, że spełnione postulaty to konkret, który udało się otrzymać. Jednocześnie rząd zapewnia, że zawieszenie protestu nie oznacza końca prac nad problemem osób niepełnosprawnych – podsumował gość Polskiego Radia 24. - Ten temat już nie zniknie z debaty publicznej – dodał. - Teraz piłka jest po stronie rządu – podkreślił dziennikarz.

Jak zauważył prof. Kazimierz Kik najistotniejszy postulat protestujących, czyli pieniądze na opiekę, powinien zostać zrealizowany. - Mogło to się jednak stać tylko w warunkach pokoju, a nie wymuszenia – tłumaczył politolog.

- Usztywnienie ze strony rządu nastąpiło wówczas, kiedy zorientowano się, że inspiracje płynęły spoza środowiska osób niepełnosprawnych. W ten sposób protestujący stali się zakładnikami walki politycznej, a działania, które doprowadziły do nastawienia protestujących przeciwko rządowi obróciły się przeciwko nim - wyjaśnił prof. Kazimierz Kik.

- Cenne jest, że rząd nie ma zamiaru kończyć tematu pomocy osobom niepełnosprawnym – powiedział Cezary Krysztopa. – Stawiane są pytania, dlaczego protest został zakończony właśnie dziś, ale to właśnie teraz pojawia się szansa, żeby zacząć rozmawiać merytorycznie – dodał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/km/PAP

_____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 27.05.18

Godzina emisji: 14.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Sejmowa podłoga nie jest miejscem do protestów trwających ponad miesiąc”

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 09:25
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa w Sejmie od 18 kwietnia. – Klasa polityczna jest tym protestem zmęczona, jak i zmęczone jest społeczeństwo. PiS zaczęło grać w dziwaczną grę z protestującymi. Mimo że sympatia społeczna nieco odwraca się od protestujących, to PiS jest stroną przegraną tego protestu – mówił w audycji Debata Poranka Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego. Protest komentował też Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz: politycy wykorzystują osoby niepełnosprawne do bieżącej gry

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 22:00
- Protest opiekunów osób niepełnosprawnych zrobił już bardzo dużo dobrych rzeczy dla środowiska osób niepełnosprawnych i w tej chwili zaczyna mieć przede wszystkim charakter polityczny. To skandal, że politycy i różnego rodzaju osoby wykorzystują osoby niepełnosprawne do bieżącej gry politycznej. To niedopuszczalne, godne potępienia – powiedział w audycji Społeczny Punkt Widzenia wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: Publicyści o proteście w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 19:00
W Sejmie trwa protest niepełnosprawnych i ich opiekunów. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o możliwościach zakończenia protestu, mówili Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej, Tomasz Walczak z Super Expressu i Marcin Makowski z Do Rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest niepełnosprawnych zawieszony. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 10:33
Opiekunowie osób niepełnosprawnych zawieszają protest w Sejmie. "Z dniem dzisiejszym, po 40 trudnych dniach, zawieszamy protest" - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze. Gośćmi audycji 7x24 byli Ryszard Czarnecki (PiS), Michał Szczerba (PO), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Paweł Kobyliński (Nowoczesna), Piotr Apel (Kukiz’15) i Mirosław Maliszewski (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest osób niepełnosprawnych zawieszony. Bilans

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 12:54
- Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie; decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bakalarczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW, Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczniczka rządu: tylko dialog może doprowadzić do kompromisu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 13:49
- Jeżeli dojdzie do zawieszenia protestu, to będzie to bardzo dobra decyzja za którą dziękuje – oświadczyła w Polskim Radiu 24 rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. – Nic poza dialogiem i pracą przy jednym stole nie jest w stanie doprowadzić do kompromisu i znalezienia najlepszych rozwiązań – dodała.
rozwiń zwiń