Rząd podjął walkę z dłużnikami alimentacyjnymi

Rząd przyjął założenia zmian w ustawie alimentacyjnej, przygotowane przez resort rodziny pracy i polityki społecznej. - Nie godzimy się na to, żeby rodzice nie płacący alimentów de facto okradali swoje dzieci – mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny pracy i polityki społecznej.

2018-10-30, 15:46

Rząd podjął walkę z dłużnikami alimentacyjnymi
Przez niepłacenie alimentów przez niesumiennych rodziców najbardziej cierpią ich dzieci . Foto: Africa Studio/Shutterstock

Posłuchaj

30.10.2018 Bartosz Marczu, podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny pracy i polityki społecznej
+
Dodaj do playlisty

Zmiany dotyczące dłużników alimentacyjnych mają nakłaniać ich do szybszego spłacania należności względem swoich dzieci. - Wcześniejsze interwencje ustawowe spowodowały, że istotnie wzrósł wskaźnik egzekucji alimentów – mówił Bartosz Marczuk. - Do 2015 roku wynosił on około 12 procent, a w tej chwili to jest ponad 30 procent. Pomaga w tym również dobra sytuacja gospodarcza i rynku pracy, ale również zmiany ustawowe – dodał gość Polskiego Radia 24.

Wśród nowych instrumentów prawnych Bartosz Marczuk wymienił usprawnienie komunikacji między komornikami, a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. - Komornik od razu będzie wiedział, czy dłużnik alimentacyjny podjął pracę. Chodzi również o osoby zaobrączkowane, które odbywają kary i pracują na czarno. Zmiana dotyka także nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają takie osoby na czarno i w ten sposób pomagają im uniknąć obowiązku płacenia alimentów. Jeśli pracodawca zatrudni na czarno dłużnika alimentacyjnego, będzie mu groziła za to wysoka kara do 45 tysięcy złotych. Powstanie rejestr takich dłużników i pracodawca będzie miał możliwość sprawdzenia, po numerze PESEL, czy taka osoba unika płacenia alimentów – dodał Bartosz Marczuk.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Walczyk.

REKLAMA

PR24/IAR

______________________

Data emisji: 20.10.18

Godzina emisji: 15:18

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej