X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Historyk o wyzwoleniu Auschwitz: pomoc okolicznych mieszkańców miała też symboliczne znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 11:35
- Pamiętajmy, że już 26 stycznia wycofały się główne siły niemieckie, wtedy nadeszła ludność, która zaczęła pomagać. Co najmniej kilkudziesięciu więźniów zawdzięcza życie tym ludziom – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Jabłonka, historyk.
Audio
  • Dr Krzysztof Jabłonka o wyzwoleniu Auschwitz (Polskie Radio 24 / Gorący Temat)
Brama wjazdowa do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
Brama wjazdowa do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-BirkenauFoto: pixabay.com

27 stycznia, o godz. 15.30, rozpoczną się główne uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Dr Krzysztof Jabłonka przypominał, że po wycofaniu się Niemców pierwsza zaczęła pomagać więźniom miejscowa ludność. - Ta pomoc okolicznych mieszkańców, których posądza się o antysemityzm, ma symboliczne, głębokie znaczenie. To są pierwsi wyzwoliciele obozu – podkreślał.   

pap_auschwitz-pap-1200.jpg
Dr Mikołaj Mirowski: mamy taką historię, że nie musimy silić się na żadne manipulacje

- Armia Radziecka przefrunęła nad tym obozem, niestety to nie był cel ich działań. Gdyby nie strategiczne połączenie kolejowe i kilka ważnych fabryk Oświęcim wyminięto by dalekim łukiem. Szkoda, że obóz nie znalazł się w strategii sowieckiej jako cel główny, wtedy mógł być wyzwolony tydzień wcześniej. Oczywiście, że Armia Radziecka zajęła w końcu ten obszar, ale to właśnie było "w końcu", a mogło mieć miejsce już w listopadzie 1944 r. Gdyby nawet armia weszła do obozu na początku stycznia 1945, to mogło to zapobiec "marszom śmierci", przeżyłoby o 20 lub 50 tys. osób więcej. Niemcy zresztą opuścili obóz dużo wcześniej, a potem wracali do niego trzykrotnie, dano im na to czas - przypominał historyk.

27 stycznia 2020 r. do Miejsca Pamięci przybędzie ok. 200 gości z całego świata. Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w obchodach dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. Swoją obecność potwierdza także coraz więcej polskich więźniów obozu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Krzysztof Jabłonka, historyk

Data emisji: 27.01.2020

Godzina emisji: 10.33

PR24/PAP/ka


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 13:22
- To ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych podczas II wojny światowej na terenie okupowanej Polski. Piątkowa wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce była ważna i symboliczna - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębowski: prawdziwe obchody wyzwolenia Auschwitz odbędą się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 15:30
- Paradoksalnie, to co wydarzyło się w Yad Vashem sprawiło, że świat dowiedział się o tym, jak było naprawdę. A stało się to dzięki narracji Putina - powiedział w audycji "Temat Dnia PR24" Sławomir Jastrzębowski. O forum w Yad Vashem w Polskim Radiu 24 mówili także Przemysław Harczuk ("Super Express") oraz Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystości w Auschwitz. Dmitrowicz: należy przypominać, że ginęli tam również Polacy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 16:09
- Rocznicowe obchody związane z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau będą momentem na to, by przypominać, iż w pierwszych transportach docierali tam polscy obywatele. Tej świadomości niestety brakuje na Zachodzie - powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń