more_horiz

Wybory prezydenckie. Szef Polskiej Lewicy: wystawimy swojego kandydata, budujemy alternatywę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 17:12
- W wyborach prezydenckich kandydatem naszego sojuszu będzie Waldemar Witkowski, przewodniczący Unii Pracy. Dzięki temu elektorat lewicowy będzie miał szansę wyboru i przesądzenia, kto bardziej zasługuje na miano kandydata tego środowiska - powiedział Jacek Zdrojewski, lider Polskiej Lewicy. - Robert Biedroń jest kandydatem niewiarygodnym - dodał.
Audio
  • Jacek Zdrojewski o kampanii prezydenckiej ("Gorący temat")
Waldemar Witkowski, kandydat na prezydenta Polskiej Lewicy, Unii Pracy oraz Krajowej Partii Emerytów i Rencistów
Waldemar Witkowski, kandydat na prezydenta Polskiej Lewicy, Unii Pracy oraz Krajowej Partii Emerytów i Rencistów Foto: PAP/Radek Pietruszka

Obronności, polityce bezpieczeństwa i kwestiom międzynarodowym poświęcona była konwencja wyborcza europosła i kandydata Lewicy na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Roberta Biedronia, która odbyła się w sobotę w Świdnicy.

Bez poparcia dla Roberta Biedronia

Zdrojewski foto 1200.jpg
Lider Polskiej Lewicy: Robert Biedroń jest politycznym oszustem

W opinii Jacka Zdrojewskiego, Robert Biedroń jest kandydatem niewiarygodnym i w przekonaniu gościa Polskiego Radia 24 przyniesie Lewicy "kompromitację, a nie sukces". Z tego względu Polska Lewica, Unia Pracy oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów wystawi swojego kandydata na prezydenta.

- Będzie nim Waldemar Witkowski, przewodniczący Unii Pracy. Dzięki temu elektorat lewicowy będzie miał szansę wyboru i przesądzenia, kto bardziej zasługuje na miano kandydata tego środowiska. Powinniśmy budować alternatywę po lewej stronie sceny politycznej. Ma temu służyć nasz kandydat w wyborach prezydenckich - wskazał polityk.

Dlaczego Polska Lewica oddzieliła się od SLD?

Polska Lewica współdziałała z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, jednak po tym, jak Włodzimierz Czarzasty zdecydował o przystąpieniu do Koalicji Europejskiej, to partia Jacka Zdrojewskiego zdecydowała o politycznym rozwodzie z SLD.

- Doszło wtedy do podporządkowania perspektyw i szans politycznych lewicy Platformie Obywatelskiej. To zwasalizowanie było tak jasne, czytelne i nachalne, że spora część ludzi na lewicy nie mogła tego zaakceptować. Potem nastąpiło coś jeszcze gorszego. Przewodniczący SLD wpadł na pomysł, że na tym zwasalizowaniu wejdzie do polskiego parlamentu. W przedpokoju PO na kolanach błagał, by pozostać w koalicji z Platformą. Cierpiał, że go z niej usunięto - podkreślał Jacek Zdrojewski.

"Dla Włodzimierza Czarzastego nie istnieje stałość ideowa"

Marcin Kulasek 1200.JPG
Sekretarz generalny SLD: nasi senatorowie popełnili błąd ws. 13. emerytury

Zdaniem Jacka Zdrojewskiego, Włodzimierz Czarzasty jest "otwarty na każde rozwiązanie polityczne i nie jest pamiętliwy". - Wierność poglądom czy stałość ideowa dla niego nie istnieją. Jeśli uzna, że dane rozwiązanie jest praktyczniejsze, to je wybierze - powiedział.

W rozmowie z Antonim Trzmielem Jacek Zdrojewski odniósł się również do ugrupowania Lewicy. Stwierdził, że jest to "koncesjonowana lewica, zależna od innego silnego ugrupowania centro-liberalnego, jakim jest PO".  

Małgorzata Kidawa-Błońska może liczyć na głosy elektoratu lewicowego?

W kontekście wyborów prezydenckich dodał również, że nie sądzi, by elektorat lewicowy "dał się uwieść uśmiechowi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej", która również może starać się o pozyskanie głosów Polaków o lewicowych poglądach.

- W swoim życiorysie politycznym i w tym, co mówi nie zaprezentowała nic, co byłoby lewicowe. Nie słyszałem tam takich sformułowań - ocenił Zdrojewski.

***

Audycja: "Gorący temat"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Jacek Zdrojewski, przewodniczący Polskiej Lewicy
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 15.09

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także