Polskie Państwo Podziemne. Ewenement na tle Europy

2017-02-20, 22:01

Polskie Państwo Podziemne. Ewenement na tle Europy
Żołnierze AK w czasie Powstania Warszawskiego. Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Choć podczas II Wojny Światowej Polska znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. Działało też Polskie Państwo Podziemne. - Było wyjątkowe na tle Europy. Miało wszystkie cechy, charakteryzujące normalne państwo: rząd polski w Londynie, quasi parlament, sądy, wyroki, podatki, ustawy – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

20.02.2017 Historia Na Dziś: Polskie Państwo Podziemne. Gość: dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniał gość, okupacja niemiecka w Polsce wprowadzona została w najbardziej brutalny sposób i doprowadzona do wersji ekstremalnej. – Nie było kolaboracyjnych rządów jak we Francji. Działalność konspiracyjna musiała działać w sposób ściśle tajny, chyba żaden inny kraj nie wykształcił mechanizmów na taką skalę – tłumaczył.

Pleskot wskazywał, iż poszczególne piony struktur podziemnych, od finansowego, po służby specjalne działały, jak w normalnym państwie. - Charakterystyczne jest to, że dla dużej części społeczeństwa to były działania wiążące. Wystarczy popatrzeć na dyscyplinę w Armii Krajowej – podkreślił.

Jednym z podziemnych organów polskiego rządu była "Żegota", czyli Rada Pomocy Żydom. Działała w latach 1942-1945.  Zdaniem dr Pleskota, także ta jednostka miała wyjątkowy charakter. Tłumaczył, że tylko na ziemiach okupowanych przez Niemców, za kubek wody podarowany Żydowi, groziła śmierć całej rodziny. – Nigdzie indziej nie było tak drastycznych represji. Mimo wszystko Polacy, jako struktura państwowa, potrafili wypracować konstytucjonalną formę pomocy w tak ekstremalnych warunkach – zaznaczył. 

Gość Polskiego Radia 24 też mówił m.in. o działalności Ireny Sendlerowej, która uratowała z warszawskiego getta około 2,5 tys. dzieci.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.   

Polskie Radio 24/ip

Historia na dziś - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 21:33


Polecane

Wróć do strony głównej