Wybory 4 czerwca 1989 r. "Coś stało się wbrew planom"

2017-06-05, 21:01

Wybory 4 czerwca 1989 r. "Coś stało się wbrew planom"
Warszawa, 4 czerwca 1989 roku. Wybory do Sejmu i Senatu. Na zdjęciu: lokal Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 40 przy ulicy Gubinowskiej.Foto: PAP/Janusz Mazur

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa, zorganizowana wokół Komitetu Obywatelskiego i Lecha Wałęsy. Jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 proc. miejsc w Senacie. O znaczeniu wyborów mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

05.06.2017 Dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej o wyborach z 4 czerwca 1989.
+
Dodaj do playlisty

Jak przypomniał gość, przy Okrągłym Stole komunistom wydawało się, że władza się utrzyma. – Będzie dopuszczona opozycja do formy współodpowiedzialności za kraj, ale większość pozostanie stabilna. Nikt się nie spodziewał, że tego 4 czerwca taki sukces odniosą kandydaci niepartyjni. Coś stało się wbrew planom. Był to jeden z ważnych kamyczków na drodze do transformacji ustrojowej – wskazywał.

Dr Patryk Pleskot podkreślił, że Okrągły Stół był pierwszy w całym bloku wschodnim. – Wyszliśmy przed szereg. To było macanie gruntu, który był niezbadany – mówił.

Dodał, że dlatego można zrozumieć ówczesny nie w pełni demokratyczny charakter wyborów. – To była próba szukania kompromisu, między pełnią władzy komunistycznej w bloku wschodnim, a dobraną opozycją. Nie miałbym pretensji, że te wybory nie były całkiem wolne, zacząłbym je mieć później – ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że od jesieni 1989 roku zostaliśmy wyprzedzeni przez inne państwa bloku wschodniego. – Mur berliński runął w listopadzie, w grudniu Vaclav Havel został prezydentem Czechosłowacji, Lech Wałęsa w grudniu 1990. Dopiero 2,5 roku później mamy pierwsze wolne wybory – tłumaczył. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 05.06.2017

Godzina emisji: 20:35



Polecane

Wróć do strony głównej