more_horiz

Patryk Pleskot o historii Parlamentu Europejskiego: jego kompetencje z biegiem lat wzrastają

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 20:36
- Parlament Europejski jest namiastką demokracji w Unii Europejskiej. Jego kompetencje z biegiem lat wzrastają, ale nadal nie można porównać jego roli do tej, jaką odgrywają parlamenty krajowe w państwach - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 10.06.2019 "Historia na dziś" o powstaniu Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/symbiot

W dniach 23-26 maja w krajach członkowskich Unii Europejskiej odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce europosłów wybierano ostatniego dnia przewidzianego na przeprowadzenie głosowania. Zwyciężyło u nas Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 45,38 proc. głosów i uzyskało 27 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska (38,47 proc. i 22 mandaty), a trzecie - Wiosna (6,06 proc. i 3 mandaty). W związku z tym podczas audycji "Historia na dziś" przypomniano o historii UE oraz roli europarlamentu.

pkw-1200-pap.jpg
Zdecydowane zwycięstwo PiS w eurowyborach. Oficjalne wyniki PKW

- Parlament Europejski jest namiastką demokracji w Unii Europejskiej. Jego kompetencje z biegiem lat wzrastają, ale nadal nie można porównać jego roli do tej, jaką odgrywają parlamenty krajowe w państwach. Dlatego właśnie przeciwnicy współczesnej koncepcji UE atakują europarlament mówiąc, że nie jest centrum decyzyjnym, bo decyzje podejmują albo przywódcy poszczególnych państw, albo członkowie Komisji Europejskiej, którzy swoich funkcji nie pełnią z demokratycznego wyboru - powiedział dr hab. Patryk Pleskot.

Jak jednak zauważył, argumentem dla krytykujących UE w obecnym kształcie jest także to, że funkcjonowanie PE pochłania duże sumy pieniędzy. - Mimo ograniczonych funkcji i może nieco drugorzędnego znaczenia w procesie decyzyjnym w  Europie, PE generuje wysokie koszty swojej działalności. Ponieważ sesje parlamentarne odbywają się w Brukseli i Strasburgu, kursowanie między tymi miastami pochłania ok. 180 mln euro rocznie. Do tego dochodzą ekolodzy, którzy wskazują na duże ilości tlenku węgla wytwarzanego przy przeprowadzkach. Wreszcie mówimy też o 751 europosłach i ich utrzymaniu. Są głosy, że to liczne ciało, ale skoro w Europie żyje 400 mln ludzi i mamy ponad 20 państw członkowskich, to jednak ta liczba nie jest aż tak duża - wymieniał gość audycji.

7x24 screen 663.jpg
7x24. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Komentarze polityków

Dr hab. Patryk Pleskot opowiadając o historii i znaczeniu Parlamentu Europejskiego, przypomniał także genezę powstania Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, niezależnie od ocen tego, w jakim kierunku Unia się rozwinęła, jej stworzenie "było wręcz przewrotem kopernikańskim w europejskiej polityce". - Raptem co skończyła się II wojna światowa, a podniesiono głos, by się zjednoczyć. Stało się tak, bo założyciele UE - najpierw Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali - uznali, że kolejna wojna będzie zagładą i nie można do niej dopuścić. Stwierdzono, że dawni wrogowie muszą się pogodzić - podkreślił gość "Historii na dziś".

Audycję prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bb

-------------------------------------

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem