X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

35 lat temu zdelegalizowano „Solidarność”. Rozmowa z historykiem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 21:00
8 października 1982 roku Sejm PRL przyjął nową ustawę o związkach zawodowych. Przyjęcie dokumentu oznaczało formalną delegalizację NSZZ „Solidarność”. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z drem Tadeuszem Ruzikowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 6.10.17 35 lat temu zdelegalizowano „Solidarność”. Rozmowa z historykiem.
Wprowadzenie stanu wojennego było początkiem procesu delegalizacji Solidarności.
Wprowadzenie stanu wojennego było początkiem procesu delegalizacji Solidarności.Foto: wikipedia.org/public domain

Jak podkreślał gość PR24, ustawa z 8 października 1982 roku uderzała we wszystkie powstałe przed wprowadzaniem stanu wojennego organizacje. – To miało charakter propagandowy. Chciano stworzyć wrażenie, że nie uderza się w „Solidarność”, a na nowo porządkuje działalność związkową – mówił na naszej antenie dr Tadeusz Ruzikowski. – Sam dokument rozwiązywał dotychczasowe związki zawodowe i umożliwiał jedynie tworzenie organizacji podporządkowanych władzom – dodawał ekspert.

Zawieszenie działalności „Solidarności”, już na początku stanu wojennego, a także późniejsze usankcjonowanie takiego stanu rzeczy, nie było zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa, które protestowało w tej sprawie. – Manifestanci mieli nadzieję, że w ten sposób zostanie wymuszona na władzach decyzja o przywróceniu możliwość działalności „S”. Tak się jednak nie stało, zamiary władz były inne – pointował dr Tadeusz Ruzikowski, podkreślając, że związek, „pomimo formalnej niemożności działania, w kolejnych latach, w różnych formach, dawał o sobie znać”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 20.35

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Antoni Dudek: gen. Kiszczak ponosi odpowiedzialność za masakrę w kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 20:01
16 grudnia 1981 doszło do masakry górników z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach, strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji, w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO, zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Szyfrogram, umożliwiający użycie broni wobec strajkujących, miał napisać gen. Czesław Kiszczak. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym prof. Antoni Dudek, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podziemne Radio „Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 22:00
Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" w stanie wojennym. Nowe warunki działania

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 22:15
– "Solidarność" została stłumiona siłą, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku – mówił w Polskim Radiu 24 dr Tadeusz Ruzikowski. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej opowiadał o działaniu związku przed i w trakcie stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienia sierpniowe. "jeden z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 11:35
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Zjazd Solidarności i Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:00
We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
rozwiń zwiń