„Za rządów PiS zmienił się model patrzenia na majątek narodowy”

2018-01-26, 16:30

„Za rządów PiS zmienił się model patrzenia na majątek narodowy”
Maciej Małecki. Foto: PR24/MR

- Zmieniliśmy podejście do spółek Skarbu Państwa. Zatrzymaliśmy chaotyczna i bezmyślną wyprzedaż majątku narodowego, bowiem tak trzeba nazwać prywatyzację spółek SP przez naszych poprzedników. Zmieniliśmy menadżerów i nagle stał się cud. Orlen, Lotos i PGNiG biją rekordy, a wcześniej szorowały brzuchem pod dnie. Opozycji nie opłacały się polskie stocznie, kopalnie i linie lotnicze – mówił w audycji Rozmowa PR24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki.

Posłuchaj

26.01.2018 Maciej Małecki: Całe lata wbijano do głowy Polakom, że jeśli coś jest państwowe, to nie może zarabiać
+
Dodaj do playlisty

Według Macieja Małeckiego za rządów PiS zmienił się model patrzenia na majątek narodowy. – Podnieśliśmy wymagania względem menadżerów w spółkach Skarbu Państwa, którzy mają dbać o rozwój majątku. Większe uprawnienia posiadają rady nadzorcze. W czasie kiedy inni zarabiali na lataniu, LOT notował historycznie najniższe wyniki, a Donald Tusk mówił, że ma dość dokładania do LOT. Całe lata wbijano do głowy Polakom, że jeśli coś jest państwowe, to nie może zarabiać – powiedział sekretarz stanu w KPRM.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 rząd PiS udowodnił, że dobrze zarządzany majątek narodowy może budować kapitał obecnego i przyszłego pokolenia. - W 2010 roku PO-PSL wyprzedają spółki za 22 mld zł, czyli tyle, ile my przeznaczamy na 500 Plus rocznie. Ta wyprzedaż to było zasypywanie doraźnych potrzeb budżetowych. Sprzedawano spółki w okresie dekoniunktury, gdy można było uderzyć po kieszeni gangsterów z mafii VAT-owskiej. Zamknęliśmy też drzwi, którymi złodzieje okradali nas w sektorze paliw. Wzrost przychodów w 2017 roku to 30 mld zł więcej w budżecie – mówił Małecki.

W ocenie sekretarza stanu w KPRM państwa walczą o poszerzenie swoich wpływów i wspieranie swoich firm. – Na cały świecie trwa twarda walka konkurencyjna między państwami. Nieprawdą jest, że niewidzialna ręka rynku zrobi swoje. Skończyły się czasy, gdy byliśmy tylko rynkiem zbytu i dostarczycielem siły roboczej. LOT otworzył 46 nowych połączeń, wykorzystujemy przewagę położenia geograficznego Polski. Stajemy się przewoźnikiem, który lata również z Budapesztu, zaangażowaliśmy się też w Estonii. Do tego w Polsce powstanie porównywalny z międzywojenną Gdynią Centralny Port Komunikacyjny. Dzięki niemu Polska będzie liderem w Europie Środkowej w przewozach lotniczych – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/PAP

___________________

Wszystkie rozmowy Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24

Data emisji: 26.01.2018

Godzina emisji: 16:10


Polecane

Wróć do strony głównej