more_horiz

"To reakcja na aktualną sytuację gospodarczą". Rusecka o podniesieniu stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 17:15
- Decyzja dotycząca podniesienia stóp procentowych była decyzją spodziewaną przez ekonomistów, ale nie spodziewano się, iż zostaną one podniesione dość znacznie - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Rusecka z PiS.

Gość PR24 mówiła między innymi o podwyżce stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę NBP, referencyjną, o 75 pkt. bazowych do 1,25 proc. Zdaniem polityk PiS, Polska wychodzi z kryzysu pandemicznego obronną ręką, jeżeli chodzi o zatrudnienie i stopę bezrobocia. Podnoszenie stóp procentowych, jak przypomniała, to reakcja na sytuację gospodarczą.


Kongres ESG - dzień pierwszy 1200.JPG
Pierwszy dzień Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Głównym tematem odpowiedzialność społeczna

- Mamy dość duży popyt, ale są kłopoty z podażą na niektóre produkty. To się dzieje w skali całego świata. Wiemy, że zostały przerwane łańcuchy dostaw. Szybko zareagowaliśmy, a wpompowanie ponad 220 miliardów złotych w polskie przedsiębiorstwa pozwoliło uratować miejsca pracy - podkreśliła Urszula Rusecka.

Czytaj także:

Jak wynika z komunikatu banku centralnego, stopa referencyjna została podniesiona o 75 pkt bazowych, do 1,25 proc. Stopa lombardowa wzrosła o 75 pkt bazowych, do 1,75 proc. Stopa depozytowa została podniesiona również o 75 pkt bazowych i wynosi 0,75 proc. Stopa redyskonta weksli została ustalona na 1,3 proc., a stopa dyskonta weksli na 1,35 proc.

W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP napisano, że Rada zapoznała się z najnowszą, listopadową projekcją inflacji, która pokazała wzrost prognozowanej inflacji. Napisano, że podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników zewnętrznych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, w tym istotnie wyższych niż przed rokiem cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, wcześniejszych podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz globalnych zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw.


Posłuchaj
11:35 PR24_mp3 2021_11_03-16-35-39.mp3 U. Rusecka o podwyżce stóp procentowych ("Rozmowa PR 24")

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Urszula Rusecka (PiS)

Data emisji: 03.11.2021

Godzina: 16:35 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem