"Najgorszy był zabór rosyjski, bo szerzyło się bezprawie". Prof. Suleja o drodze do wolności Rzeczpospolitej

- Mamy do czynienia z bardzo różnymi rzeczywistościami, w zależności od tego, gdzie w danym momencie obywatel-Polak się sytuował - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Suleja (historyk, Biuro Badań Historycznych IPN). Gościem programu był również dr Robert Derewenda (historyk, KUL). 

2021-11-11, 18:00

"Najgorszy był zabór rosyjski, bo szerzyło się bezprawie". Prof. Suleja o drodze do wolności Rzeczpospolitej
Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski - ojcowie Niepodległej Rzeczpospolitej. Foto: PR

Prof. Włodzimierz Suleja opowiadał na antenie PR 24 o polskiej drodze do wolności, która wiodła m.in. przez rozbiory naszej Ojczyzny. 

Powiązany Artykuł

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Jarosław Kaczyński: II Rzeczpospolita uczyniła z Polaków znów znaczący i wolny naród Europy

- Jeżeli spojrzymy na rzeczywistość zaborową to była ona odmienna w zależności od czasu i miejsca. Kompletnie czymś innym był zabór rosyjski, który różnił się od austriackiego i niemieckiego tym, że to były (cokolwiek byśmy nie powiedzieli) państwem prawa, rosyjski takowym nie był. Natomiast możemy mówić o stopniu ucisku polskiej ludności - mówił.   

W zaborze rosyjskim nie można było się niczego spodziewać, jeśli chodzi o obronę prawa. - Zabór pruski był niezwykle trudny, ale to mieściło się w ramach prawa. Była różnica, jeśli chodzi o sposób traktowania swoich obywateli. W zaborze rosyjskim, na skutek decyzji administracyjnej w każdej chwili można było pojechać na zsyłkę. Nie można było odwołać się od tego. To są jakościowe rzeczy, które powodowały, że formatowały się nieco inne społeczeństwa w poszczególnych zaborach, przy czym rosyjski był odmienny w samej kongresówce, czy na tzw. ziemiach zabranych - zauważył prof. Suleja.    

- Jeżeli zestawimy ojców niepodległości, klasyczną szóstkę to połowa z nich jest z zaboru rosyjskiego, z tym największymi- Piłsudskim i Dmowskim na czele - dodał historyk.    

REKLAMA

Z kolei dr Robert Derewenda mówił o znaczeniu Święta Niepodległości. 

Posłuchaj

Historycy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości ("Rozmowa PR24") 22:56
+
Dodaj do playlisty

- 11 listopada 1918 roku to jak cud dla Polski. O taki walczyli, modlili się Polacy przez cały wiek XIX. Rzeczpospolita nie tylko została odrodzona, ale została odrodzona ze wszystkich trzech zaborów. To było marzenie i pragnienie Polaków właściwie od roku 1795, czyli od momentu utraty niepodległości jeszcze w wieku XVIII - przypomniał gość audycji.    

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: prof. Włodzimierz Suleja (historyk, Biuro Badań Historycznych IPN), dr Robert Derewenda (historyk, KUL) 

Data emisji: 11.11.2021

REKLAMA

Godzina: 17.35

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej