Grozi nam susza? Marek Sawicki: najwyższy czas, aby na serio zabrać się za małą retencję

2022-05-20, 19:00

Grozi nam susza? Marek Sawicki: najwyższy czas, aby na serio zabrać się za małą retencję
Marek Sawicki. Foto: PR24/TB

- Praktycznie każdy polski strumyk może być miejscem, na którym takie właśnie hektarowe, półtorahektarowe zbiorniki będą budowane. To są obwałowania ziemne, to nie są duże koszty - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki. Jak podkreślił, grozi nam poważna susza i jest konieczna jak najszybsza realizacja projektów dot. małej retencji.

Po ciepłych i słonecznych dniach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje załamanie pogody w weekend. Już po południu w części kraju możliwe są burze z gradem oraz silny wiatr. Deszcze oczekiwane są właściwie w całym kraju. Od wielu dni w Polsce panuje coraz bardziej niebezpieczna susza. W Polskim Radiu 24 między innymi o tym mówił b. minister rolnictwa, poseł PSL Marek Sawicki.

Groźba suszy. Sawicki: potrzeba małej retencji

Gość PR24 podkreślił, że w jego regionie, na środkowym Podlasiu, śnieg leżał dość długo, bo aż do marca, co nieco poprawia sytuację hydrologiczną, ale w większości Polski, w Polsce centralnej, północnej czy w Wielkopolsce, sytuacja jest po prostu bardzo zła.

- Jeśli w II połowie maja nie będzie opadów, to z plonami może być różnie. Słyszę od synoptyków, że II połowa maja ma być bardziej deszczowa i może troszkę tej wilgoci nadrobimy - mówił Marek Sawicki. Na uwagę, że II połowa maja już trwa, i to na całego, dodał, że może chociaż ostatni tydzień coś poprawi.

- Czas najwyższy nie opowiadać, a zacząć robić małą retencję. Praktycznie każdy polski strumyk może być miejscem, na którym takie właśnie hektarowe, półtorahektarowe zbiorniki będą budowane. To są obwałowania ziemne, to nie są duże koszty - wyjaśnił Marek Sawicki.

Dodał, że taka mała retencja mogłaby być związana z budowaniem wielu niewielkich zbiorników retencyjnych na strumieniach, także wraz z elektrowniami wodnymi, co niosłoby pozytywne skutki hydrologiczne, a także dla mikroklimatu oraz energetyczne.

Sawicki: proponuję stworzyć autonomiczny powiat energetyczny

- I jeszcze jedna rzecz, o której nie mówimy. Czas najwyższy zacząć rzeczywiście budować biogazownie, a poferment z biogazowni będzie bardzo dobrym surowcem do odbudowy próchniczności gleb. Będzie energia i pożytek dla środowiska. Bo gleby próchniczne sprawiają, że każdy opad, który jest, jest gromadzony, akumulowany. Natomiast jeśli mamy sytuację gleb zmineralizowanych, to jak deszcz pada, to woda spływa. Dwie-trzy godziny po deszczu jest sucho - tłumaczył Marek Sawicki.

Gość PR24 podkreślił, że PSL zgłosiło projekt "biogazownia w każdej gminie". Dodał także, że współpracuje w tej sprawie z rządem i przygotowuje "projekt pilotażu autonomicznego powiatu energetycznego". Ma to być system skojarzonych ze sobą biogazowni, wiatraków, fotowoltaiki, które wzajemnie będą się uzupełniać, także wspierając energetycznie komunikację itp. Wszystko to może być skutecznie zrealizowane przy użyciu środków pochodzących z europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma nam zostać niebawem przydzielony w związku z akceptacją KPO.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Marek Sawicki o walce z suszą i małej retencji ("Rozmowa PR24") 10:33
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 17.35

IAR/PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej