more_horiz

Eurowizja 2023 nie zostanie zorganizowana na Ukrainie? Poseł KO: dewastująca decyzja

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:35
- Najpewniej założono, że wojna na Ukrainie przedłuży się na przyszły rok - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała, że Eurowizja 2023 - ze względu na trwającą rosyjską zbrojną inwazję - nie zostanie zorganizowana na terenie Ukrainy. Potencjalnym organizatorem przyszłorocznego konkursu może zostać Wielka Brytania.

Tegoroczny finał Eurowizji odbył się 14 maja w Turynie. Wygrali muzycy z Kalush Orchestra, łączący estetykę hip-hopową z tradycyjnymi brzmieniami ukraińskimi. Prezydent Wołodymyr Zełenski, gratulując zwycięstwa swoim rodakom, przekazał, że zrobi wszystko, żeby gospodarzem następnej edycji był - okupowany na ten moment przez Rosjan - Mariupol.

Zwycięstwo Ukrainy zapewniło krajowi prawo do organizacji konkursu w 2023 roku. O zmianie tych planów poinformowała jednak w piątek Europejska Unia Nadawców (EBU). W oświadczeniu podano, że ze względu na trwającą rosyjską inwazję i - jak pisze EBU - potrzebę 12-miesięcznych przygotowań plany te muszą zostać zmienione.

Gość Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję, że jeszcze nie wszystko jest przesądzone, że od tej decyzji będzie można się odwołać. - Pomijam kwestie lobbingu innych państw, które chętnie przejęłyby organizację tego wydarzenia. Tłumaczę to sobie kwestiami bezpieczeństwa. Trudno wyobrazić sobie tej rangi imprezę w kraju, który jest na wojnie. Chciałbym, żeby ta wojna skończyła się jak najszybciej. Bezpieczna, spokojna i demokratyczna Ukraina to również bezpieczna Polska. Związek przyczynowo-skutkowy jest oczywisty. Im dłużej wojna będzie trwała, tym większe będą perturbacje dla Polski - powiedział Tomasz Kostuś. 

- Najpewniej decydenci zakładają, że wojna może się przedłużyć na przyszły rok. To jest fatalne, dewastujące dla Polski i całego demokratycznego świata. Niestety kosztem tak pięknych wydarzeń, jak Eurowizja. Jeżeli wojna zakończy się w tym roku, dojdzie do porozumienia i Rosjanie się wycofają, to będzie można wrócić do rozmów ws. Eurowizji na Ukrainie - dodał.

Czytaj także:

EBU poinformowała, że - "zgodnie z regulaminem i w celu zapewnienia ciągłości wydarzenia" - potencjalnym nowym organizatorem mogą zostać Brytyjczycy, którzy w tegorocznej edycji Eurowizji zajęli drugie miejsce. 

Posłuchaj
13:30 PR24 2022_06_17-17-35-43.mp3 Tomasz Kostuś gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Ukraina wcześniej dwukrotnie wygrywała Eurowizję, w 2004 i 2016 roku. W konkursie debiutowała w 2003 roku.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Tomasz Kostuś (KO)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także