more_horiz

Dopłaty do prądu i surowców. Senator PPS: chcemy kryterium dochodowego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 18:44
Senator PPS-u Wojciech Konieczny stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 24, że programy pomocowe rządu, m.in. ws. surowców energetycznych i cen prądu "nie są prawdziwą pomocą społeczną", bo brakuje w nich kryterium dochodowwego.

Rozmówcą Polskiego Radia 24 był przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej Wojciech Konieczny, który wyjaśniał, że jego partia popiera wspieranie najbardziej potrzebujących i "tych, którzy sobie nie radzą w rzeczywistości takiej, jaką mamy". To stwierdzenie było odpowiedzią na pytanie o to, czy PPS jest za rozdawnictwem, czy nie. Jak stwierdził, liberałowie, skrajni prawicowcy mogą to uważać za rozdawnictwo, jednak on się z tym nie zgadza.

- Natomiast jesteśmy przeciwni populizmowi. Jesteśmy przeciwni temu, żeby po prostu kupować głosy ludzi za jakieś programy, które nie są prawdziwą pomocą społeczną - mówił Wojciech Konieczny.

Konieczny: chcemy kryterium dochodowego w programach społecznych

Senator PPS wyjaśnił, że ma na myśli proponowane obecnie przez obóz rządzący programy dopłat do energii elektrycznej oraz surowców energetycznych. - Kryterium dochodowe jest czymś, co nas różni od rządzących - podkreślił.

- Ja uważam, że osoba, która podczas jednej wizyty w jakimś centrum handlowym wydaje 1200 zł lub więcej - dla nich pomoc w wysokości 1000 zł dopłaty do źródła energii jest... no pewnie, każdy przyjmie chętnie taką pomoc i pewnie będzie rząd chwalił i o to chodzi. Ale czy to jest pomoc tym, którzy tego potrzebują? Być może komuś innemu trzeba dać 2000 lub 3000, bo on sobie nie poradzi nawet z tym tysiącem - mówił Wojciech Konieczny.

Na uwagę, że równocześnie mająca w Senacie większość opozycja - zamiast ograniczać pomoc rządową, jeszcze ją powiększa, dodając kolejne surowce, do których rząd ma dopłacać. - Nie może być nierównego traktowania. Jeżeli już populizm, to jakiś sprawiedliwy, równy dla wszystkich - skoro już mówimy o populizmie - wyjaśnił Konieczny, dodając, że chciałby większość senacką przekonać do wprowadzenia kryterium dochodowego, jednak ani opozycja, ani Zjednoczona Prawica nie chcą o tym słyszeć.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Wojciech Konieczny (senator PPS)
Data emisji: 07.10.2022
Godzina emisji: 17.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także