"Niech to będzie memento". Piotr Borys o demonstracji w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza
2024-01-09, 19:17
- Proszę to odebrać wyłącznie jako element pozytywny, pamięci o przyjacielu Pawle Adamowicz i osobie, która pełniąc funkcję publiczną, została bestialsko zamordowana. Niech to będzie memento, aby w Polsce zniknął język nienawiści, abyśmy zaczęli budować wspólnotę. O to prosili nas Polacy podczas kampanii wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że 13 stycznia, w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza w Gdańsku odbędzie się demonstracja. "Nigdy nie zapomnimy tej tragicznej lekcji" – zaznaczył premier w mediach społecznościowych.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że prezydent Paweł Adamowicz poniósł tragiczną śmierć z rąk zabójcy, pełniąc funkcję publiczną. - Jako środowisko jesteśmy winni tego, aby uczcić jego i pamięć, ale też, aby zapobiegać jakąkolwiek formom eskalacji napięć, nienawiści i hejtu. Tego wszystkiego, czego byliśmy świadkami przez ostatnie osiem lat podczas rządów PiS. Musimy to zakończyć. Proszę nie odbierać premierowi moralnego prawa do tego, żeby się spotkać, uczcić pamięć, zamanifestować to, że jesteśmy za tym, aby jednak coś w Polsce się zmieniło - powiedział Piotr Borys.
Memento
Przypomniał też, że spotkania rocznicowe po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza odbywają się co roku. - Każdy ma prawo tego, aby uczcić tych, których szanował, którzy tragicznie zginęli. Śmierć Adamowicza wydarzyła się niemalże na oczach całej Polski. Zapewne jeszcze poznamy wiele z kulis motywacji zabójcy. Takie spotkania organizuje się nie tylko po to, aby uczcić pamięć. Chodzi również o to, aby przeciwdziałać przyszłym eskalacjom. Proszę to odebrać wyłącznie jako element pozytywny, pamięci o przyjacielu i osobie, która pełniąc funkcję publiczną, została bestialsko zamordowana. Niech to będzie memento, aby w Polsce zniknął język nienawiści, abyśmy zaczęli budować wspólnotę. O to prosili nas Polacy podczas kampanii wyborczej. Dziś mamy dużo więcej sprawczości, proszę rozliczać polityków ze słów, które wypowiadają - podsumował Borys.
Posłuchaj
REKLAMA
Zamach na Pawła Adamowicza
Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tysięcy ludzi wieczorem 13 stycznia 2019 r. Do tragedii doszło na scenie na Targu Węglowym w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do stojącego na scenie Adamowicza podbiegł 27-letni wówczas mężczyzna, po czym zadał kilka ciosów nożem. Napastnik przechadzał się po scenie z rękoma uniesionymi w geście triumfu.
Paweł Adamowicz w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina. Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Tytuł audycji: Rozmowa PR24
Prowadzący: Mateusz Maranowski
Gość: Piotr Borys (wiceminister sportu i turystyki, PO)
Data emisji: 9.01.2024
Godzina emisji: 17.335
PR24
REKLAMA