more_horiz

Anita Sowińska: mur na granicy z Białorusią to pieniądze wyrzucone w błoto

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 17:25
- Jeżeli polskie służby nie potrafią sobie poradzić z mniej więcej 15 tys. migrantów, to nie najlepiej świadczy o polskim rządzie. Istnieją inne metody niż budowanie murów, należy wykorzystywać nowoczesne technologie - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Anita Sowińska.

Komisja Europejska wysłała do Polski list z wezwaniem do zapewnienia o zgodności budowy muru przy granicy z Białorusią z unijnym prawem środowiskowym. Wcześniej eurodeputowani największych frakcji Parlamentu Europejskiego - chadecy, socjaldemokraci, liberałowie, Zieloni i skrajna  lewica - wezwali Komisję Europejską do rozpoczęcia wobec Polski procedury, która może zakończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z naruszeniem chronionych obszarów Natura 2000.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 budowa muru na granicy polsko-białoruskiej nic nie da. - To są wyrzucone w błoto pieniądze, a w razie konfliktu zbrojnego taka zapora jest kompletnie nieprzydatna i nie będzie stanowiła żadnej przeszkody. Chodzi tylko o bicie politycznej piany, nikomu to nie służy i niszczona jest przyroda. Tylko jedna trzecia Puszczy Białowieskiej znajduje się na terytorium Polski, a reszta na Białorusi. To jest ważny problem - powiedziała Anita Sowińska.

Podkreśliła, że na początku wojny na Ukrainie wprowadzono ludzi w błąd, że mur na granicy z Białorusią będzie ich chronił. - To była bzdura. Mur powstaje na granicy polsko-białoruskiej. Jeżeli polskie służby nie potrafią sobie poradzić z mniej więcej 15 tys. migrantów, to nie najlepiej świadczy o polskim rządzie. Istnieją inne metody niż budowanie murów, należy wykorzystywać nowoczesne technologie. Natomiast polskie służby nie zachowują się profesjonalnie - podsumowała Sowińska.   

Czytaj więcej:

Mur ma wysokość pięciu metrów, na jego szczycie ma jeszcze pojawić się półmetrowa koncertina. Koszt inwestycji był przewidziany na 1 mld 615 mln zł, w tym 1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne. 

Posłuchaj
12:51 PR24_AAC 2022_05_17-16-35-55.mp3 Anita Sowińska gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Anita Sowińska (Nowa Lewica)
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także