more_horiz

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Arkadiusz Iwaniak: musimy skupić się na tym, żeby zabezpieczyć Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:17
- Jeżeli sami uszkodzili rurociągi, to świadczy to o tym, że nie liczą na to, iż w przyszłości może popłynąć nimi gaz. Pytanie, co planują dalej - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Iwaniak z Nowej Lewicy.

Uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2 mogły zostać spowodowane celowo - wskazuje dziennik "Der Tagesspiegel". "Wiele wskazuje na ukierunkowany atak" - czytamy. Berlińska gazeta powołuje się na opinie niemieckich ekspertów i polityków. O wycieku gazu z obu rurociągów poinformowały wcześniej szwedzkie i duńskie instytucje. Niemieccy politycy nie wykluczają celowej prowokacji ze strony Rosji. Analizą przyczyn spadku ciśnienia w gazociągach Nord Stream 1 i 2 zajęły się odpowiednie służby.

Plany Rosji

Arkadiusz Iwaniak powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że jeżeli za uszkodzenie gazociągów odpowiada Rosja, to może to oznaczać poważne zagrożenie. - Miejmy nadzieję, że wycieki gazu nie zostały spowodowane przez Rosję, bo oznaczałoby to, że Rosja chce pójść dalej, poza Ukrainę. Byłby to zły scenariusz (…). Można zadać pytanie, po co Rosja miałaby wysadzać swój rurociąg. Jeśli to zrobiła, to trzeba ustalić, co planuje dalej, bo w takim przypadku taki plan musi istnieć - ocenił.

- Jeżeli sami uszkodzili rurociągi, to świadczy to o tym, że nie liczą, że w przyszłości może popłynąć nimi gaz. Może to znaczyć, że mają poważne plany - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że należy odpowiednio zadbać o gazociąg Baltic Pipe, ponieważ ma on strategiczne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. - Powinniśmy skupić uwagę na tym, żeby Baltic Pipe odpowiednio zabezpieczyć. Są służby, które to powinny zrobić. Ktoś zawiódł, jeśli faktycznie doszło do wybuchu - podkreślił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
12:22 PR24_mp3 2022_09_27-16-35-20.mp3 Arkadiusz Iwaniak m.in. o wyciekach gazu z Nord Stream (Rozmowa PR24)

***

Tytuł audycji: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica) 
Data emisji: 27.09.2022
Godzina emisji: 16.35

dz

Zobacz także

Zobacz także