more_horiz

Komisja Cyfryzacji za odrzuceniem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Poseł PiS: rykoszetem dostali obywatele

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 17:25
- W ramach parytetów w sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii jest mniej posłów PiS niż opozycji. Przegraliśmy głosowanie, ale tak naprawdę przegrali obywatele, którzy mogli uzyskać m.in. uproszczenie umów, które powinny zajmować jedną stronę A4, bez prawnych kruczków - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Robert Gontarz.
Robert Gontarz
Robert GontarzFoto: PR24

Członkowie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii podczas środowego posiedzenia zarekomendowali odrzucenie rządowego projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej oraz przepisów wprowadzających tę ustawę. Za opowiedziało się 10 posłów, przeciw 5, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ustawa ma wiele bardzo dobrych rozwiązań. - Aby przy rozwiązywaniu umowy nie były naliczane na odbiorcę wysokie kary. Podobnie z cyfrowymi usługami w ramach pre-paid. Jeśli z nich nie skorzystaliśmy, to wpłacone środki miałyby do nas wrócić - tłumaczył Robert Gontarz.  

Jeden z proponowanych zapisów ustalał kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie, tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały Telewizji Publicznej. - Ustawa wprowadza pozytywne rozwiązania dla konsumentów, którzy często znajdują się na przegranej pozycji w walce z korporacjami. Aby mogła wejść w życie i nie budziła kontrowersji, zgłosiliśmy poprawkę, która znosi ustawianie kanałów telewizyjnych 1-5. Tego zapisu tak naprawdę nie było w ustawie. Opozycja założyła, że będzie "robić dym" w tej sprawie. Rykoszetem otrzymali wszyscy obywatele. Czy dla opozycji liczą się ludzie? Ważne jest, aby móc powiedzieć, że wygrali głosowanie na sejmowej komisji. W ramach parytetów w sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii jest mniej posłów PiS niż opozycji. Przegraliśmy głosowanie, ale tak naprawdę przegrali obywatele, którzy mogli uzyskać m.in. uproszczenie umów, które powinny zajmować jedną stronę A4, bez prawnych kruczków. Opozycja potrzebuje jednak paliwa wyborczego - stwierdził Gontarz.     


Posłuchaj
12:40 PR24 2023_03_29-16-35-34.mp3 Robert Gontarz gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Projekt ustawy dotyczy wdrożenia do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972, ustanawiającej europejski kodeks łączności elektronicznej. Wdrożenie europejskiego kodeksu łączności elektronicznej w Polsce następuje poprzez przyjęcie nowej ustawy merytorycznej Prawo komunikacji elektronicznej, zastępującej ustawę Prawo telekomunikacyjne, oraz odrębnej ustawy zawierającej przepisy wprowadzające, która obejmuje swoim zakresem kilkadziesiąt zmian w innych ustawach.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Robert Gontarz (PiS)
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 16.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także