„Portret młodzieńca” – najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej

2017-01-21, 19:30

„Portret młodzieńca” – najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej
Portret młodzieńca Rafaela Santi/fot.dzielautracone.gov.pl

Zaginiony podczas II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ślad po dziele - które trafiło do polskich zbiorów za sprawą Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - urwał się w 1945 roku. Mówił o tym w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, Odzyskane" dr Robert Kudelski, autor pracy „Zaginiony Rafael”.

Posłuchaj

21.01.17 Dr Robert Kudelski o „Portrecie Młodzieńca” utraconym podczas II Wojny Światowej. Audycja Magdaleny Ogórek
+
Dodaj do playlisty

„Portret młodzieńca” Rafaela Santi to - według niektórych historyków - najcenniejszy obraz renesansowy. Jak podkreślił dr Robert Kudelski, jest to najcenniejsze dzieło sztuki, które Polska straciła w ciągu II wojny światowej i dzieło sztuki, które znajduje się na pierwszym miejscu listy strat wojennych w ogóle. – Nic więc dziwnego, że sama jego wartość artystyczna i materialna powoduje, że rodzą się legendy wokół niego – wyjaśnił gość.

Jak dodał, obecnie poszukuje się oficjalnie ponad 60 tys. dzieł sztuki różnej kategorii w tym m.in. obrazów, mebli, numizmatów, rękopisów czy rzeźb. - Nieoficjalnie jest to ok. pół miliona różnego typu dzieł sztuki, które zaginęły w czasie II wojny światowej – zaznaczył.

Dr Kudelski podkreślił, że grupy, które zajmowały się grabieżą dzieł sztuki, nie składały się ze zwykłych urzędników czy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. - W tych grupach główne role odgrywali historycy sztuki, wybitni konserwatorzy. To byli najwięksi specjaliści w swoich dziedzinach, którzy byli zgrupowani w pewne sztaby wysyłane do krajów okupowanych – wyjaśnił.

Dodał, że specjaliści ci - dysponując swoją wiedzą i kontaktami w danym kraju - posiadali wiedzę na temat tego, co w danych zbiorach jest najcenniejsze. – W związku z tym, później, gdy kraj wpadł w ręce niemieckie, było im bardzo łatwo docierać do muzeów prywatnych kolekcji i rabować to, co było najcenniejsze – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/pr

_____________________ 

Data emisji: 21.01.17

Godzina emisji: 13:15

Polecane

Wróć do strony głównej