X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

„Zwyczajny faszyzm” – kulisy niemieckiej okupacji podczas II w. ś.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 14:31
Monografia dra Macieja Mitery „Zwyczajny faszyzm” zawiera opis ustroju Generalnego Gubernatorstwa oraz prawnego charakteru tego podmiotu. Ideologiczną podstawę do stosowania odpowiednich rozwiązań prawnych stanowiły: segregacja rasowa, antysemityzm oraz imperializm. O swojej książce  „Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli polskich w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1945” sędzia Maciej Mitera mówił Magdalenie Ogórek w audycji "Utracone, Odzyskane".
Audio
  • 24.02.2018 Maciej Mitera: nie można powiedzieć, że społeczeństwo niemieckie nie chciało nazizmu
Generalny Gubernator Hans Frank wśród pocztów sztandarowych NSDAP. Kraków 16.08.1942
Generalny Gubernator Hans Frank wśród pocztów sztandarowych NSDAP. Kraków 16.08.1942 Foto: nac.gov.pl

Na bazie tych założeń ideologicznych powstawały przepisy, które eliminowały społeczność obcą rasowo z obszarów życia społecznego, prawnego, kulturalnego i gospodarczego III Rzeszy i terytoriów podbitych przez Niemców. Zdaniem Macieja Mitery Austria próbuje zrobić z siebie ofiarę II wojny światowej. – Nie można powiedzieć, że społeczeństwo niemieckie nie chciało nazizmu. Było nim zafascynowane i panowała tam euforia. Często zapominamy jednak o Austriakach i ich udziale – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według autora w Wiedniu nośne hasła Hitlera zyskiwały całkowitą akceptację. - W mojej książce dotarłem do źródeł, z których wynika, że Austriacy odegrali znaczącą role w tej machinie zbrodniczej. System „dziel i rządz” panował w Generalnym Gubernatorstwie, a zwłaszcza w Galicji Wschodniej, gdzie rozgrywano społeczności polskie i ukraińskie. Jeśli chodzi o metodykę ludobójstwa, grabieży i zawłaszczania, to Niemcy byli do tego przygotowani – mówił Mitera.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 13:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy zbadają nazistowską przeszłość swoich urzędników

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 13:05
Władze Niemiec chcą dokładniej zbadać ile osób z nazistowską przeszłością pracowało po drugiej wojnie światowej w najważniejszych państwowych instytucjach. Niemiecki rząd przeznaczy na ten cel cztery miliony euro. Gościem programu Świat w Południe był historyk dr Jarosław Gdański (Inne oblicza historii).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia wykorzystywana w bieżących sporach politycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 21:30
17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rząd niemiecki utrudnia odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 14:05
Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Podczas II wojny światowej Polskę grabili nie tylko Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 13:57
Nie tylko Niemcy podczas II wojny światowej zajmowali się grabieżą polskich dzieł sztuki. Jak wskazywał w audycji Utracone, Odzyskane dr Robert Kudelski, ekspert ds. strat wojennych w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, większość specjalistów zajmujących się „zabezpieczaniem” będących w Polsce dzieł sztuki była Austriakami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GermanDeathCamps.info. Zgłoś kłamliwe określenie "polskie obozy śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 10:55
Serwis GermanDeathCamps.info portalu PolskieRadio.pl ma nową zakładkę. Dzięki niej można zgłaszać kłamliwe sformułowania "polskie obozy śmierci". - Specjalny przycisk odsyła do formularza, gdzie można powiadomić nas o takich przypadkach - wyjaśniał wicedyrektor portalu PolskieRadio.pl Krzysztof Kossowski, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń