X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tajemnicza kolekcja Corneliusa Gurlitta

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 14:06
Kolekcja Corneliusa Gurlitta wydawała się bezpowrotnie utracona. Dziś uważa się ją za odzyskaną, ale czy do końca? O wartości i znaczeniu dla polskich zbiorów kolekcji Corneliusa Gurlitta mówiła w audycji Utracone, Odzyskane dr Izabela Galicka, historyk sztuki.
Audio
  • 3.03.18 dr Izabela Galicka o tajemnicach kolekcji Corneliusa Gurlita
Fragment obrazu Wielkie niebieskie konie autorstwa Franza Marca, część kolekcji
Fragment obrazu Wielkie niebieskie konie autorstwa Franza Marca, część kolekcjiFoto: Domena publiczna

W 2012 r. w monachijskim mieszkaniu niemiecka policja zabezpieczyła 1280 obrazów zrabowanych przez III Rzeszę. W przeważającej mierze były to dzieła przedstawicieli modernizmu – m.in. Picassa, Chagalla, Marca, Noldego, Renoira, Matisse’a, Kokoschki i innych. Właściciel mieszkania i kolekcji Cornelius Gurlitt podejrzewany był na początku o oszustwa podatkowe. Nikt nie wiedział wówczas, że był synem marszanda Adolfa Hitlera - Hildebranda Gurlitta, a jego niezwykłe zbiory są znacznie większe. Wybrane dzieła sztuki z kolekcji Corneliusa Gurlitta, pochodzące częściowo z rabunku dokonanego w Niemczech i za granicą przez III Rzeszę.

- Trudno tłumaczyć wieloletnie milczenie niemieckiej strony o tym odkryciu dobrem śledztwa. Myślę jednak, że nikt nie wiedziałm, co z tym fantem zrobić – powiedziała dr Izabela Galicka. - Sprawę zdecydowano się w końcu powierzyć prokuraturze w Augsburgu. Niestety śledztwo zostało przerwane w 2014 r. ponieważ właściciel omawianek kolekcji zmarł – dodała historyk sztuki. Kolekcję obrazów Cornelius Gurlitt zapisał Muzeum Sztuki w Bernie.

Jak wyjaśniła dr Izabela Galicka, na początku sprawę starano się wyjaśnić. – Zaproszono polskich i żydowskich ekspertów. Jednak zaledwie sześć obrazów wróciło do prawowitych właścicieli. To Amerykanie żydowskiego pochodzenia, których udało się odnaleźć – zaznaczyła gość audycji.

Kiedy dziennikarze dotarli do tej sprawy, wybuchł skandal na skalę światową. Niemcy byli oskarżani o przemilczenie istotnych faktów. Brak dowodów sprawił jednak, że wycofano się z nich.

Wybrane dzieła sztuki z kolekcji Corneliusa Gurlitta, zostały pokazane po raz pierwszy szerokiej publiczności na wystawach w Bonn w Niemczech i w stolicy Szwajcarii Bernie w 2017 r.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/km

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 3.03.18

Godzina emisji: 13.15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak