more_horiz

Dwaj Panowie „Z” o pozycji Polski w UE

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 08:00
Pozycja polityczna Polski w kontekście ostatniego szczytu unijnego i wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego RE. To jeden z tematów audycji Dwaj Panowie „Z”.
Audio
  • 14.03.17 Dwaj Panowie „Z” o pozycji Polski w UE
Uczestnik proeuropejskiej akcji Pulse of Europe na placu Neumarkt w Dreźnie. Niemcy 12.03.2017
Uczestnik proeuropejskiej akcji 'Pulse of Europe' na placu Neumarkt w Dreźnie. Niemcy 12.03.2017Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Marek Zając, obecnie jedyną opcją dla Polski, w kontekście rozważań geopolitycznych, wydaje się być współpraca z Zachodem. – A tam najsilniejszym graczem są Niemcy – wskazywał publicysta, zauważając przy tym, że inne scenariusze obecnie są niemożliwe do zrealizowania. – Polska nie ma potencjału demograficznego, militarnego i gospodarczego, by stać się takim mocarstwem, jak kiedyś w historii. Warszawa nie jest też na tyle atrakcyjna dla państw regionu, by można było realizować ideę międzymorza. W obecnych realiach wykluczone też jest porozumienie z Rosją – mówił Marek Zając.

Zdaniem Dominika Zdorta, Polska na sojuszu z Zachodem nie zyskała jednak odpowiednio dużo. – Przez ostatnie 28 lat graliśmy właśnie na Zachód, na Niemcy. To już jest zatem wypróbowany scenariusz. Czy Polska w tych ostatnich latach zyskała na tej współpracy. Mam poważne wątpliwości – komentował. – W czasach bogatych, bez kryzysów i wstrząsów politycznych, Niemcy dali nam uszczknąć trochę swojego bogactwa, zwłaszcza po otwarciu granic. W momencie, gdy wszystko zaczęło drżeć, Zachód nie myśli jednak o tym, by „opiekować” się Polską. Dowodem na to są pomysły związane z tworzeniem UE dwóch prędkości – oceniał Dominik Zdort.

Więcej w całej audycji Marka Zająca i Dominika Zdorta.

Polskie Radio 24/mp

Dwaj Panowie „Z” - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 14.03.17

Godzina emisji: 21.33

Zobacz także

Zobacz także