X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rządy Pieniądza": eksperci o expose Jacka Czaputowicza i kierunkach ekspansji polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 11:06
Ameryka Południowa, Azja, Indie, Afryka - to jedne z potencjalnych kierunków, które według Jacka Czaputowicza wyglądają obiecująco dla polskich firm i całej gospodarki. Szef MSZ mówił o tym w czasie wczorajszego expose nt. polityki zagranicznej w tym roku. O wystąpieniu ministra rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 14.03.2019, cz. 2 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 14.03.2019, cz. 1 (Polskie Radio 24)
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przed wystąpieniem w Sejmie
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przed wystąpieniem w SejmieFoto: PAP/Leszek Szymański

Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej powiedziała, że Ameryka Centralna i Południowa, choć może wyglądać nieco egzotycznie, to cieszy się sporym zainteresowaniem polskich firm. Jej zdaniem może to wynikać też z historii, bo w te rejony świata wyemigrowało dużo Polaków.

- Zainteresowanie tamtymi rynkami jest od wielu lat. To dobrze, że minister się interesuje tym kierunkiem - mówiła ekspertka. Wyjaśniła, że na rynku południowoamerykańskim działają m.in. firmy kosmetyczne i spożywcze.

Jacek Czaputowicz mówił też dużo o współpracy gospodarczej z Japonią, Koreą Południową czy Indiami. Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP powiedział, że np. Koreańczycy już od dawna działają Polsce, np. w branży telekomunikacyjnej. Jeśli chodzi o inwestycje japońskie w Polsce, to, jak zaznaczył ekspert, mogłoby być ich więcej. - Czasem mówi się, że inwestorzy z Azji traktują Polskę jako 'bramę do Unii Europejskiej' - zwrócił uwagę

W expose szefa MSZ znalazły się też informacje o otwieraniu kolejnych biur handlowych za granicą przez PAiH. Pytany o ten wątek Kamil Maliszewski z mBanku podkreślił, że informacja gospodarcza dla przedsiębiorców w obcych krajach jest bardzo ważna, ale też trudno ją zorganizować, bo nie jest łatwo znaleźć branżowych ekspertów. Ale są też inne problemy.

- Wsparcie dla przedsiębiorców, którzy chcieliby prowadzić jakąś ekspansję zagraniczką jest bolączką, którą mamy od wielu lat. I to nie tylko dlatego, że mamy problem ze zorganizowaniem tego, ale też dlatego, że są poważne bariery mentalne - zawsze na koniec dnia mogą się pojawić podejrzenia dotyczące tego, dlaczego akurat tego przedsiębiorcę wspieramy. To jest poważny problem kulturowy, który musimy w sobie przewalczyć, bo inne europejskie kraje są w stanie silnie wspierać po prostu wszystkie przedsiębiorstwa - powiedział ekspert.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: Jacek Czaputowicz handel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Priorytety polskiego MSZ w 2019 roku. Ekspert: Polska pomostem między USA i Europą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:35
- Polska wchodzi w rolę, którą miała wcześniej Wielka Brytania, a brexit stanowi dla Polski dodatkową możliwość, żeby pełnić rolę pomostu między Ameryką i Europą - przyznała Olga Doleśniak-Harczuk w audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski o exposé Jacka Czaputowicza: rzeczowe, nawiązywało do wielu istotnych kwestii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 08:57
- Przemówienie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza było bardzo rzeczowe. Odnosiło się i do sytuacji w Unii Europejskiej, i do bezpieczeństwa Polski oraz naszej części regionu – powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, poseł PiS i były szef MSZ. Na antenie mówił także m.in. o relacjach polsko-amerykańskich i atmosferze panującej w Europie przed wyborami do europarlamentu.
rozwiń zwiń