X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rządy Pieniądza": czy wynagrodzenia powinny być jawne podczas rekrutacji?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 11:45
W przestrzeni publicznej pojawiła się propozycja, by pracodawcy musieli obowiązkowo ujawniać widełki płacowe podczas rekrutacji pracowników. Taki postulat ma m.in. Nowoczesna. O tym pomyśle rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 18.03.2019, cz. 2 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 18.03.2019, cz. 1 (Polskie Radio 24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: im_coco/shutterstock.ocm

Monika Kurtek z Banku Pocztowego mówiła, że na etapie rekrutacji pewne widełki byłyby pomocne, zarówno dla kandydata dla pracy, jak i dla osoby rekrutującej. Jak dodała, dzięki temu możnaby było uniknąć kłopotliwych pytań o oczekiwania finansowe. Jej zdaniem mogłoby to pomóć w rozwiązaniu kilku innych problemów, m.in. różnicy w płacach kobiet i mężczyzn.

Adam Ruciński z firmy BTFG zwrócił uwagę, że już teraz nic nie stoi na przeszkodzi, by pracodawca umieszczał w ogłoszeniach o pracę wysokość proponowanego wynagrodzenia. Poza tym - podkreślił - ludzie, ubiegający się o dane stanowisko często bardzo różnią się swoim doświadczenim i umiejętnościami, więc siłą rzeczy widełki płacowe musiałyby być bardzo szerokie, przez co przestałyby spełniać swoją rolę.

Roman Przasnyski z Gerda Broker mówił, że jawne widełki mogłyby poprawić sytuację negocjacyjną kandydata, choć nadal pracodawca mógłby dość dużą uznaniowość przy ocenie kompetencji kandydata i proponowaniu mu wynagrodzenia.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: wynagrodzenia firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym firmy kuszą nowych pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 11:29
Firmy kuszą nowych pracowników nie tylko dobrymi zarobkami, ale i benefitami pozapłacowymi. Czym one są i jaką przybierają formę? - na ten temat z Piotrem Dubno, ekspertem Instytutu Odpowiedzialności Społecznej i Zrównoważonego Rozwoju w radiowej Jedynce rozmawiała Aleksandra Tycner.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzynastka" w prywatnej firmie? Formalnie nie ma przeszkód

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:34
Trzynasta pensja to dodatkowe wynagrodzenie przyznawane pracownikom sfery budżetowej, choć nie każdy może na nie liczyć. Nie liczą na nie także pracownicy prywatnych firm, bo choć nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca takie finansowanie przyznawał, to nie jest to powszechnie stosowana praktyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawcy na łowach, czyli czym przyciągnąć pracowników

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 11:01
Firmy walczą o zatrzymanie pracowników. Jak wynika z badania Hays Poland ponad połowa polskich firm deklaruje, że brakuje jej talentów poszukiwanych na rynku pracy. Najpotrzebniejsi - tak jak w zeszłym roku są specjaliści IT, sprzedawcy i menedżerowie. 
rozwiń zwiń