"Rządy Pieniądza": czy nauczyciele zarabiają za mało?

2019-03-22, 09:35

"Rządy Pieniądza": czy nauczyciele zarabiają za mało?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: LStockStudio/shutterstock.com

Gośćmi "Rządów Pieniądza" - audycji na antenie Polskiego Radia 24 - byli Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Mariam Szołucha z Akademii Vistula i Mariusz Adamiak z PKO BP. Dyskutowano m.in. o sytuacji w krajowej oświacie oraz o żądaniach podwyżki płac przez nauczycieli.

Posłuchaj

Główne wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów komentowali w audycji "Rządy Pieniądza" w PR 24 - Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Mariam Szołucha z Akademii Vistula i Mariusz Adamiak z PKO BP. (Cz.1/Anna Grabowska)
+
Dodaj do playlisty

Jak komentowała Agnieszka Durlik - frustracja nauczycieli wynika z tego, że zostali oni obciążeni wieloma obowiązkami. Chodzi np. - wskazała - o nauczycieli, którzy uczyli w gimnazjach, a obecnie muszą uczyć w podstawówkach i liceach. Zdaniem gościa - nie da się oddzielić sprawy reformy oświaty od żądań podwyżki płac przez nauczycieli.

Marian Szołucha mówił, że w takich obszarach jak edukacja czy służba zdrowia zawsze jest za mało pieniędzy i rząd musi przyjąć jakąś "priorytyzację". Dodał, że nie jest pewien czy "nauczyciele to jest akurat ta grupa zawodowa, która (...) zasługuje na natychmiastowe wsparcie i to w takim wymiarze jakiego domagają się związki zawodowe".

Dodał, że nauczyciele "wyczuli moment" i udało im się stworzyć presję na rząd w roku wyborczym na tyle skuteczną, że prawdopodobnie uda im się wiele wynegocjować, a rząd "padł ofiarą sukcesu gospodarczego".

Według Mariasza Adamiaka - nakładają się obecnie dwie rzeczy. Reforma oświaty, którą środowisko nauczycielskie "nie przyjęło najlepiej" i poczucie, że w stosunku do innych grup zawodowych nauczyciele zarabiają mniej. Zdaniem rozmówcy - pensje nauczycieli od 2012 roku nie rosły. Tymczasem w ciągu ostatnich 2 lat nastąpił duży skok wynagrodzeń np. w zawodach wymagających niższych kwalifikacji, więc nauczyciele mają wrażenie, że ich sytuacja materialna "relatywnie stoi w miejscu". 

Anna Grabowska, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej