X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Koszty strajku nauczycieli: odczują je rodzice, nauczyciele oraz gospodarka

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 17:15
O kosztach strajku nauczycieli, nowych sposobach na uszczelnianie VAT,  kredytach bankowych, rozmawali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Kto zapłaci za strajki w szkołach - rodzice dzieci, które nie idą do szkół, pracodawcy, gospodarka - dyskutowali goście audycji Rządy Pieniądza (Cz. 1). w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/
  • O nowych sposobach na uszczelnianie VAT, kredytach bankowych, rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W audycji, prowadzonej przez Annę Grabowską uczestniczyli: Agnieszka Durlik, Krajowa Izba Gospodarcza, dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers oraz Rafał Sadoch z mBanku.

Koszty strajku poczują w kieszeniach rodzice dzieci

Jak zauważyła prowadząca audycję Anna Grabowska, koszty na pewno odczują rodzice.

− Mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem, które nie ma z powodu strajku zajęć w szkole, ale z tytułu zasiłku rodzic otrzyma 80 proc. wynagrodzenia, ponadto można go pobierać do 60 dni. A co dalej – gdy strajk będzie trwał dalej? – pyta Anna Grabowska.

I dodaje, że koszty ponoszą też nauczyciele – którzy nie otrzymują w trakcie strajku wynagrodzenia.

Koszty ponoszą też pracodawcy – wszak rodzice przychodzący do pracy z dziećmi mogą być mniej wydajni.

Przemysław Kwiecień potwierdza, że mamy do czynienia z kosztami, ale trudno będzie je wyliczyć.

− Tu mamy do czynienia z miękkimi czynnikami, w przypadku wydajności rodziców w pracy z dziećmi, które trudno precyzyjnie wyliczyć – mówi ekspert.

−Tyle, że warto też dyskutować o konsekwencjach długofalowych, dotyczących np. poziomu szkolnictwa i jego wpływu na konkurencyjność polskich kadr – dodaje.

− Koszty na pewno są, tak jak w przypadku każdego strajku, i poniosą je na pewno rodzice, ale z drugiej strony samorządy jak i budżet „oszczędzą” na wynagrodzeniach, które nie zostaną wypłacone za czas strajku – mówi Agnieszka Durlik.

Jak jednak dodaje, sprawa finansów w tym przypadku jest bardzo ważna – wszak główny postulat strajkujących nauczycieli dotyczy podwyżki wynagrodzeń, ale nie można zapominać o tym, że przekonstruowania wymaga cały system edukacji.

− Tego nie da się na pewno zrobić szybko, ale edukacja jest bardzo ważna – mówi Agnieszka Durlik.

Prowadząca audycje Anna Grabowska przytoczyła wyliczenia, które w parciu o wysokość budżetowej subwencji oświatowej dla samorządów, wynoszącej ponad 45,5 mld zł i wydatków samorządów na ten cel -ok. 70 mld wskazują, że jeden dzień strajku kosztuje ok. 200 mln zł, a przy pięciu dniach, wynosi to ok. miliarda złotych.

− Subwencja oświatowa wynosi więc ok. 6,6 proc. budżetu, a na ochronę zdrowia przeznaczamy 5 procent – mówi Grabowska.

Rafał Sadoch zgadza się, że strajk oznacza olbrzymią dezorganizację i utrudniania dla rodziców, ale nie przeceniałby w dłuższym terminie kwestii kosztów dla gospodarki, która sobie z tym poradzi.

W dalszej części goście poruszali kwestię używania kas fiskalnych przez taksówkarzy czy małych biznesach – sklepach, w turystyce i punktach usługowych, a także problematykę uszczelniania VATu.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak