Wiceminister rozwoju: chcemy jak najszybciej zacząć wypłacać środki na wsparcie firm i pracowników

2020-03-30, 16:20

Wiceminister rozwoju: chcemy jak najszybciej zacząć wypłacać środki na wsparcie firm i pracowników
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Maksymalne zaangażowanie w przygotowanie przepisów wspierających gospodarkę w związku z epidemią koronawirusa cechują działania wszystkich resortów, urzędu prezydenta czy partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego. Były też spotkania z opozycją. Chodzi o to, żeby już 1 kwietnia "tarcza antykryzysowa" była gotowa i żeby można było wypłacać środki przedsiębiorcom i pracownikom - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Posłuchaj

Gościem audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 był wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. (Anna Grabowska)
+
Dodaj do playlisty

- Jako administracja przygotowujemy się do tego, żeby w jak najprostszy, jak najbardziej przejrzysty sposób prezentowane założenia tarczy (…) żeby być gotowym na to, że jak tylko wejdzie ona w życie, móc na jednej stronie internetowej, w jednym miejscu w klarowny sposób pokazać wszystkie instrumenty tak, żeby szybko można było o nie aplikować - powiedział wiceminister Krzysztof Mazur.


Powiązany Artykuł

francjazakupy koronawirus pap 1200.jpg
Marcin Roszkowski: skutki kryzysu będziemy odczuwać przez lata

Wyjaśniał też, że część rozwiązań znajdujących się w "tarczy antykryzysowej" już może być stosowana, bo albo znajduje się w rozporządzeniach, albo dotyczy uelastycznienia funkcjonowania poszczególnych urzędów i to już się dzieje. Wskazał jako przykład ZUS, którego doradcy odpowiadają dziennie na wiele pytań związanych z kwestią ubezpieczeń społecznych w związku z kryzysową sytuacją.


Powiązany Artykuł

koronawirus laboratorium próbka krwi free shutter 1200.jpg
"Tarcza antykryzysowa" przesuwa terminy administracyjne. Zobacz które

- Na infolinii ZUS jest 460 konsultantów, którzy dzień w dzień odbierają tysiące telefonów po to, żeby pokazać, jak to uelastycznienie, odroczenie w czasie można już wykorzystywać. Te rozwiązania już są w mocy. Nie jest więc tak, że czekamy tylko na podpis prezydenta, ale pewne rozwiązania związane z tarczą są już wdrażane od ponad tygodnia – wyjaśniał gość Rządów Pieniądza.

Przedstawił również konkretne propozycje zapisane w procedowanym w Parlamencie projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

- Jeśli chodzi o duże przedsiębiorstwa, to mamy rozwiązania znane już od czasu kryzysu z 2008 r. Z jednej strony firma, której spada obrót, może wysłać pracownika na przestój ekonomiczny, a państwo dopłaca pracownikowi, który czeka na moment, kiedy firma wznowi produkcję czy usługi ponad 1500 zł, licząc podstawę i wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Drugie rozwiązanie jest takie, że pracodawca może umówić z pracownikiem i z państwem, że dzieli się solidarnie kosztami kryzysu. Wtedy działa to tak, że pracownik zgadza się na obniżenie pensji o 20 proc., a pozostałe 80 proc. dzieli solidarnie państwo i przedsiębiorca. Wtedy państwo jest w stanie dopłacić do pensji takiego pracownika do 2 tys. 400 zł wliczając w to podstawę i składki. Wtedy firma deklaruje, że w ciągu 6 miesięcy nie dokona redukcji etatów – wyjaśniał Krzysztof Mazur.

Wiceminister rozwoju podkreślał, że dla rządu "jest niezmiernie ważne, by w sytuacji trudnej ekonomicznie nie doszło do gwałtownego wzrostu bezrobocia".

Krzysztof Mazur poinformował też o najnowszym rozwiązaniu dotyczącym obniżki czynszów za powierzchnie handlowe. Polega ono na tym, że wynajmujący i najemca mogą negocjować umowę najmu. Zrezygnowano z zapisu o 90 proc. obniżce czynszu. Jej wysokość ma zależeć od woli obu stron. Umowa może też zostać wypowiedziana.

Anna Grabowska/PolskieRadio 24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej