X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Eksperci: tarcza antykryzysowa stopniowo poprawia nastroje polskich przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 12:00
Nastroje polskich przedsiębiorców wynikające ze wskaźnika PMI na koniec kwietnia były złe. Już dziś są one lepsze, widać efekty finansowego wsparcia z tarczy antykryzysowej, są nadzieje związane z kolejnymi etapami rozmrażania gospodarki - to oceny gości audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Moniki Kurtek z Banku Pocztowego.
Audio
  • Agnieszka Durlik z KIG i Monika Kurtek z Banku Pocztowego o stanie gospodarki (Rządy Pieniądza) PR24
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wutzkohphoto/ shutterstock

Obie odniosły się do nowelizacji tarczy antykryzysowej, w której m.in. znalazło się zwolnienie z obowiązku płacenia składek ZUS tych samozatrudnionych, którzy w lutym uzyskali dochody do 7 tys. zł.

- Każde rozszerzenie zwolnień, które powoduje zmniejszenie obciążeń firm, dzięki czemu będą mogły funkcjonować mimo spadku zamówień, jest dobrym rozwiązaniem - mówiła Agnieszka Durlik.

Wskaźnik PMI pokazujący nastroje przedsiębiorców na koniec kwietnia był najniższy od 22 lat. Sięgnął w Polsce niewiele ponad 30 proc. Tak samo niski był w innych państwach, a dla całej Unii średnio nieznacznie przekraczał 33 proc.

polska marka eksport 1200.jpg
Rzecznik rządu: antykryzysowe działania Polski jedne z najlepszych w Europie

- Nawet w 2008 r. po wybuchu kryzysu finansowego wskaźnik PMI był na nieco wyższym poziomie, co pokazuje jak dużo pesymizmu jest w przedsiębiorcach, nie tylko polskich. (…) Zamrożenie gospodarek w takiej skali, jaka nastąpiła w marcu czy kwietniu, nie było widziane od II wojny światowej, czy nawet od kryzysu sprzed 100 lat. (…) Mam nadzieję, że już niższego wskaźnika nie zobaczymy. W maju rozpoczęło się odmrażanie gospodarki, więc wskaźnik, który zobaczymy na początku czerwca, pewnie się poprawi - mówiła Monika Kurtek.

Zamykanie firm - skala zjawiska maleje 

W audycji odniesiono się również do danych pokazujących, że już w kwietniu było o ok. połowę mniej zamknięć firm w Polsce i ponad 40 proc. mniej decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej.

- Możliwe, że zadziałał nasz wrodzony pesymizm. Ale też wielu eksporterów dostało np. informacje od zagranicznych kontrahentów, że nie odbierają od nich nawet już złożonych zamówień (…). Wkroczyły służby prawne, negocjacje, mediacje, udało się część tych oświadczeń odwrócić, ale trudno dziwić się przedsiębiorcom, że negatywnie oceniali swoją przyszłość – analizowała Agnieszka Durlik.

Ekspert KIG zauważyła też, że z danych GUS dotyczących handlu zagranicznego po wybuchu epidemii COVID-19 wynika, że w okresie styczeń-marzec zanotowano jeszcze wzrost eksportu.

Stanisław Szwed 1200.jpg
Stanisław Szwed: najważniejsza teraz jest ochrona miejsc pracy

Rośnie pozycja Polski w europejskim łańcuchu dostaw  

- Jest to związane przede wszystkim z tym, że w dużej części jesteśmy oparci o przemysł, który ma zamówienia ciągłe (…). Jesteśmy dużym producentem żywności, a na popyt na żywność sytuacja epidemii nie wpłynęła negatywnie. Wynika to więc ze struktury naszego eksportu. Chciałabym więc pocieszyć przedsiębiorców, że to iż mamy dość dużo przemysłu, a będzie tendencja do reindustrializacji i skrócenia łańcuchów dostaw, spowoduje, że nasze miejsce na mapie Europy i struktura gospodarki będą działały na naszą korzyść -  oceniła Agnieszka Durlik.

Natomiast zdaniem Moniki Kurtek niestety w najbliższych miesiącach należy spodziewać się gorszych wyników eksportu, szczególnie że już w marcu pojawił się deficyt w handlu zagranicznym.

 

Audycję "Rządy Pieniądza" prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Zuber: trzeba stawiać na popyt wewnętrzny, robią to obecnie wszystkie kraje

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:44
- Trudno oceniać przyszłość gospodarczą, bazując na prognozach przedstawianych wczoraj przez Komisję Europejską, co do poziomu osłabienia gospodarki unijnej, ale też polskiej. Nie wiadomo bowiem, jak rozwinie się epidemia i kryzys nią wywołany - powiedział ekonomista Marek Zuber, gość programu "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracy w dobie koronawirusa. Bezrobocie mniejsze od prognoz

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:25
To dobra wiadomość dla pracowników - skutki zamrożenia działalności wywołanego koronawirusem będą dla rynku pracy jednak mniejsze, niż wcześniej prognozowano. Eksperci z banku Pekao rewidują w dół wielkość bezrobocia i przewidują, że na koniec roku nie przekroczy ono w Polsce 10 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PFR: od oceny do jakiej kategorii należy nasza firma, zależy wysokość subwencji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 16:30
Składanie wniosków o pomoc jest maksymalnie uproszczone, niemniej warto na początku ustalić, do jakiej z trzech kategorii firm się nasza kwalifikuje. Chodzi o kryterium liczby zatrudnionych – mówi Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, gość 1 Programu Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes PFR: źle wypełniony wniosek opóźnia wypłatę środków z tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 22:00
Czasami warto poczekać i wyznaczyć we wniosku o pomoc z PFR późniejszy miesiąc referencyjny, bo firma ma prawo tylko raz ubiegać się o pomoc z tarczy antykryzysowej - radził przedsiębiorcom Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, gość PR1.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie czekajmy na UE". Instytut Staszica o kryzysie gospodarczym wywołanym przez koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 11:11
Jak ocenia Instytut Staszica w swojej ostatniej analizie, wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej, nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Jednak nie ma co czekać na dalsze ruchy Unii Europejskiej w tym zakresie - czytamy na portalu wGospodarce.pl.
rozwiń zwiń