X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: kara nałożona na Gazprom to gest ważny choć raczej symboliczny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 12:10
- 213 mln zł kary nałożonej przez UOKiK na Gazprom za brak informacji w sprawie budowy Nord Stream 2, to najwyższa kara finansowa, na jaką pozwalają polskie przepisy. Nie będzie ona raczej dotkliwa dla Gazpromu i nie wiadomo, czy w ogóle tę karę zapłaci – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w  Polskim Radiu 24, Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.  
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

- Myślę, że ta decyzja ma raczej charakter symboliczny, nie wiem też, jak będzie z jej egzekwowaniem (…). Jeśli jednak zgłaszamy jako Polska zastrzeżenia do tego projektu, to trudno żebyśmy nie wykorzystywali rozwiązań, jakie daje nam polskie i europejskie prawo – mówił Mariusz Adamiak z banku PKO BP.

Przypomniał, że UOKiK już zwrócił się też do firm z innych państw o informacje dotyczące budowy Nord Stream 2 i one mu udzieliły potrzebnych informacji. A Gazprom ich odmawiając, zachował się we wręcz arogancki sposób. Aby jednak uniemożliwić budowę Nord Stream 2, to niezbędne byłoby porozumienie z mocarstwami europejskimi i USA, ale tak się nie dzieje, więc wszystko wskazuje na to, że niestety ten gazociąg powstanie.


nord stream shutterstock 1200x660.jpg
Budowa Nord Stream 2. USA po raz kolejny ostrzegają niemieckie firmy

Czy prawdziwy kryzys dopiero nadejdzie ?

Eksperci rozmawiali też o wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który zaznaczył, że być może jesteśmy dopiero przed większym kryzysem związanym z pandemią koronawirusa. To, że może sobie dobrze sobie radziliśmy, nieco nas uśpiło.

- Słowa premiera są zgodne z prawdą. Liczba zakażeń rośnie, a nie spada. Przedsiębiorcy zastanawiają się jak utrzymać produkcję, jak sprzedawać usługi. Negatywne aspekty pandemii trwają nadal, a my jakby o tym zapomnieliśmy – mówiła Agnieszka Durlik.

Odniosła się też do problemów innych gospodarek europejskich, choćby niemieckiej, co pokazuje niestabilność otoczenia. Stąd nie ma powodów do hurraoptymizmu. Mówiła też, że choć konsumenci zaczęli kupować, to jednak nie na taką skalę jak dotychczas. Także w najbliższych miesiącach może pojawić się większa liczba bezrobotnych. Skończą się też trzymiesięczne wypowiedzenia z pracy i osób bez stałego zatrudnienia przybędzie.

Nasze PKB zależy od eksportu

Mariusz Adamiak mówił, że ponad  połowa polskiego PKB to eksport, dlatego sytuacja innych unijnych gospodarek ma dla nas ogromne znaczenie.

- To pokazuje, jak bardzo jesteśmy wprzęgnięci w światowy, a przede wszystkim  europejski rynek sprzedażowy. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której polska gospodarka będzie kwitła, gdy wszędzie indziej jest słabo – mówił gość "Rządów Pieniądza".


uokik 1200 free.jpg
Jest kolejne postępowanie UOKiK przeciwko Gazpromowi. Powodem brak współpracy

Zaznaczył, że nie da się też zaprzeczyć, iż część gospodarki jest oparta na kontaktach międzyludzkich, a te z punktu widzenia walki z epidemią są teraz niepożądane.

- Nie chodzi nawet o  oficjalne restrykcje, ale już naturalne zachowania ludzkie mogą nie sprzyjać aktywności niektórych sektorów. Interakcji ludzkiej wymaga naturalnie chociażby turystyka – mówił Mariusz Adamiak.  

Zdaniem Agnieszki Durlik dane dotyczące wskaźnika PMI, który w lipcu wzrósł do 52 pkt to dobra informacja.

- Ważne jest to, żebyśmy utrzymali trend wzrostu konsumpcji na rynkach  lokalnych i żeby były to produkty krajowe – zaznaczyła.

W jej opinii ciekawa będzie odpowiedź na pytanie dotyczące turystyki, czy mimo pandemii udaje się jej podnosić z kryzysu, czy jednak dalsze zachorowania będę powodować obawy turystów. Kolejna sprawa to zakres ewentualnych dalszych lock downów, czy będą miały charakter ogólnokrajowy czy lokalny, i to dotyczy nie tylko Polski – mówiła Agnieszka Durlik.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski. 


Posłuchaj
21:58 Mariusz Adamiak i Agnieszka Durlik gośćmi "Rządów Pieniądza" (Błażej Prośniewski PR24) Mariusz Adamiak i Agnieszka Durlik gośćmi "Rządów Pieniądza" (Błażej Prośniewski PR24)

 


PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/Błażej Prośniewski/sw 


Czytaj także

UOKiK stawia zarzuty Gazpromowi. Precedensowe postępowanie antymonopolowe

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 11:46
Postępowanie wyjaśniające pokazało, że mimo sprzeciwu polskiego urzędu antymonopolowego, Gazprom i spółki finansujące budowę Nord Stream 2 zdecydowały się na ten projekt - podał prezes UOKiK Marek Niechciał. Według Urzędu może to oznaczać złamanie przepisów antymonopolowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest kolejne postępowanie UOKiK przeciwko Gazpromowi. Powodem brak współpracy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 10:25
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi. Powodem jest brak współpracy podczas prowadzonego dochodzenia antymonopolowego. Za nieudzielenie wymaganych informacji, Gazpromowi grozi kara w wysokości do 50 milionów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szanse apelacji są minimalne". Rosyjska gazeta o wygranej PGNiG w konflikcie cenowym z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 10:11
"Niezawisimaja Gazieta" nie wierzy w szanse rosyjskiego Gazpromu przy jego apelacji od wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie sporu z PGNiG. Ocenia je jako "minimalne",  komentując dokonany w środę przez Gazprom przelew na kwotę 1 mld 606 mln USD  na konto polskiej spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Nord Stream 2. USA po raz kolejny ostrzegają niemieckie firmy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 17:25
- Stany Zjednoczone zwiększają naciski na europejskie, w tym niemieckie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 - informuje gazeta "Welt am Sonntag", na którą powołuje się Deutsche Welle. Podczas telekonferencji członkowie amerykańskiej administracji mieli uświadomić przedstawicieli tych przedsiębiorstw, jakie konsekwencje mogą ich czekać, jeśli dalej będą współpracować przy budowie gazociągu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 200 mln zł kary dla Gazpromu. Jest decyzja UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:43
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na rosyjski Gazprom prawie 213 milionów złotych kary za brak współpracy w dochodzeniu w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. Taki obowiązek wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - podkreśla Urząd w komunikacie.
rozwiń zwiń