X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Semeniuk: zanim dobiegniemy do szczepionki, czeka nas 100 dni odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:11
- Grudzień to zawsze istotny miesiąc dla polskiej gospodarki. Dlatego w listopadzie walczyliśmy o to, żeby mógł być wtedy uwolniony handel. Mamy nadzieję, że uda nam się w miarę normalnie przejść przez okres świąt Bożego Narodzenia, choć na pewno w większym reżimie. Mamy przed sobą 100 dni solidarności, ale i odpowiedzialności, w trakcie których musimy dobiec do szczepionki - mówiła w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.  
Olga Semeniuk
Olga SemeniukFoto: PR24/AK

Wiceminister Olga Semeniuk potwierdziła, że rząd liczy się z tym, iż po okresie otwarcia handlu w grudniu i świątecznych zakupach może dojść do wzrostu zachorowań na COVID-19.

- Rada Wirusologów współpracująca z rządem prowadzi takie badania. Ale wydaje się, że 100 dni solidarności, z modułem odpowiedzialności, to okres, w którym sami musimy zwracać szczególną uwagę na swoje otoczenie, bo jeżeli będzie to skala zachorowań powyżej 27 tys., to wtedy nastąpi narodowa kwarantanna (…). Apelowałabym więc o to, aby grudzień potraktować odpowiedzialnie, bo od tego, jak się zachowany zależy uwolnienie gospodarki w styczniu – zaznaczała Olga Semeniuk.

Trwają negocjacje z dotkniętymi branżami 

Odnosząc się do zamknięcia takich podmiotów jak kluby fitness, aquaparki czy gastronomia zaznaczyła, że ministerstwo rozwoju jest otwarte na dialog z ich przedstawicielami. Resort rozmawia też z PFR przygotowując Tarczę Finansową 2.0. Cały czas trwają także negocjacje na temat kodów PKB, przygotowywana lista jest coraz bardziej szczegółowa, aby rozróżnić podmioty, które są bardziej i mniej poszkodowane przez koronakryzys.

Wiceminister Semeniuk zapewniła, że lista kodów PKB nie jest zamknięta.

- Dziś z wicepremierem Jarosławem Gowinem spotykamy się z branżą gastronomiczną. Będziemy omawiali warianty dotyczące np. dopłat do kosztów stałych związanych z czynszem – poinformowała wiceminister Semeniuk.

Zaznaczyła, że gdy chodzi o czynsze, to bardzo istotna jest współpraca firm z samorządami, do których należy wiele lokali zajmowanych przez gastronomię. Mówiła też, że rozmowy dotyczą podziału na narzędzia zwrotne i bezzwrotne, ale na pewno muszą to być działania racjonalne dla wszystkich stron. Wskazała na możliwość pozyskania wieloletnich kredytów dla przedsiębiorców.


firma 1200.jpg
Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Pakiet społeczny nadzieją rynku pracy 

- Będziemy też pracować nad tzw. paktem społecznym, który objąłby rynek pracy, prawo pracy i gospodarkę (…). Najpierw potrzebna jest jednak zgoda wszystkich partnerów RDS, aklamacja potwierdzająca, że chcą taki pakt stworzyć. Wtedy mam nadzieję, że do końca marca 2021 r. uda nam się wypracować taki pakt postcovidowy - poinformowała wiceminister rozwoju.

Odniosła się też do propozycji przedsiębiorców, aby przywrócić handel w niedziele. Podkreśliła, że także w tym wypadku niezbędna jest zgoda wszystkich partnerów z Rady Dialogu Społecznego. Zauważyła jednak, że związki zawodowe nie są temu przychylne, więc "zapewne na razie będzie to odłożone na bok".

Wiceminister rozwoju poinformowała, że prawdopodobnie jeszcze dziś zostanie podana informacja co do warunków otwarcia wyciągów narciarskich w okresie zimowym. Mówiła też o trwających analizach dotyczących lokali gastronomicznych czy hoteli związanych z tym sektorem.


shutterstock firma biznes 1200.jpg
2 tys. zł. dofinansowania dla pracowników. Gowin: to instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm

- Mam nadzieję, że w obostrzeniach będzie możliwe połączenie tych powiązanych ze sobą naczyń. Na te moment przez nasz resort zostały przygotowane protokoły dotyczące reżimu sanitarnego i przekazane do Głównego Inspektora Sanitarnego – powiedziała Olga Semeniuk.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:36 Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk gościem "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk gościem "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak firmy w Polsce odczuwają skutki pandemii? Znamy wyniki nowego badania

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 14:47
Ponad połowa przedstawicieli biznesu w Polsce jest zaniepokojona tegorocznymi wynikami swoich firm, a 68 proc. uważa, że skutki pandemii są dotkliwe dla przedsiębiorstw - wynika z badania Kantar Global Business Compass.
rozwiń zwiń

Czytaj także

650 mln zł na Politykę Nowej Szansy. Firmy nadal mogą korzystać z pomocy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:44
- Na kontach Agencji Rozwoju Przemysłu dostępnych jest 650 mln zł dla firm, które chcą skorzystać z rządowego programu Polityka Nowej Szansy - przypomniał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że trwa weryfikacja pierwszych kilkudziesięciu złożonych wniosków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: 145 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 22:35
Według stanu na 16 października 2020 r. wartość przyznanej pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej wynosi 145 mld zł - przekazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na swojej stronie internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wsparcie dla firm produkcyjnych i obniżka VAT dla usług

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 09:58
Należy wspierać firmy dotknięte czasowymi obostrzeniami, ale trzeba też zauważyć, że na całym świecie, mimo kryzysu, dobrze radzą sobie firm produkcyjne. Powstaje zatem pytanie, czy to właśnie nie ten sektor powinien być wspierany przez rząd – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Jerzy Bielewicz z "Gazety Bankowej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:33
Przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie. Liderzy nie chcą planować przyszłości, funkcjonują w trybie walki i są zmęczeni – wynika z raportu "Polski biznes w sytuacji pandemii" przygotowanego przez ekspertów od zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany warunków dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy Finansowej PFR. Kolejne branże mogą liczyć na wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
Będą zmiany warunków dla przedsiębiorców, którzy skorzystali z pomocy finansowej z Tarczy Finansowej PFR – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd stara się wspierać kolejne branże dotknięte kryzysem w związku z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2 tys. zł. dofinansowania dla pracowników. Gowin: to instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 16:02
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że zostaną uruchomione narzędzia wsparcia dla branż dotkniętych nowymi obostrzeniami, które sprawdziły się już podczas wiosennego lockdownu.
rozwiń zwiń