Coraz mniej Polaków wyjeżdża za granicę
Wyjazd zarobkowy za granicę rozważa obecnie około 3 mln rodaków, czyli 1/3 mniej, niż przed rokiem – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków VI” przygotowanego przez Work Service. O przyczynach tego zjawiska mówili w Polskim Radiu 24: Łukasz Kozłowski z Pracodawcy RP i Andrzej Kubisiak z Work Service.
2017-05-18, 15:00
Posłuchaj
Jak wynika z badań wśród osób rozważających opuszczenie Polski 1 na 5 badanych wybiera się do Wielkiej Brytanii, która znów jest najpopularniejszym kierunkiem. Niepokojące jest jednak to, że grupą wiekową najbardziej skłonną do wyjazdu są osoby młode między 18 a 24 rokiem życia. Niezmiennie głównym powodem emigracji są wyższe zarobki, a Polacy najchętniej wyjadą na ok. 3 miesiące, co może się wiązać z pracą sezonową.
- Pierwsze symptomy tego zjawiska widzieliśmy już na jesieni. Zmiana jest dość wyraźna, ale nie powinna bardzo dziwić ponieważ poprawiająca się sytuacja rynku pracy pokazuje, że zmieniły się dylematy Polaków – powiedział Andrzej Kubisiak.
Jego zdaniem wyjazd za granicę jest coraz częściej traktowany jako poprawa swojej sytuacji zawodowej, a nie szukanie perspektyw.
Jak dodał Łukasz Kozłowski do tej pory emigracja Polaków podszyta była motywami ekonomicznymi, ale te motywy zaczynają zanikać.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 17.05.17
Godzina emisji: 14.45
Polecane
REKLAMA