more_horiz

VII Kongres Polska Wielki Projekt. Andrzej i Antoni Krauze laureatami Nagrody im.Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 20:10
Andrzej Krauze - wybitny rysownik, i jego brat Antoni Krauze - reżyser między innymi "Czarnego Czwartku" i Smoleńska" zostali uhonorowani nagrodą imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się podczas VII Kongresu Polska Wielki Projekt w Warszawie.
Audio
  • 19.05.2017 Andrzej Krauze: „Niektóre grupy można obrażać, jeśli są swoi”
Rysownik Andrzej Krauze i jego brat, reżyser Antoni Krauze odebrali z rąk prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Rysownik Andrzej Krauze i jego brat, reżyser Antoni Krauze odebrali z rąk prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nagrodę im. prezydenta Lecha KaczyńskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

"Nagroda imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest polskim twórcom uważanym powszechnie za wybitnych, cieszących się szacunkiem i uznaniem w Polsce i na świecie, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia tradycji i historii Polski, stanowiąc zarazem inspirację na przyszłość" - mówił aktor Lech Łotocki, odczytując laudację przygotowaną przez profesora Ryszarda Legutkę. Według profesora Legutki, twórczość braci Krauze przywraca wiarę w niezależne od kaprysów epoki normy i kryteria. W ten sposób odbudowuje wiarę w sens sztuki.

Antoni Krauze należy do grona najbardziej uznanych polskich reżyserów i scenarzystów. Jest autorem między innymi głośnego "Czarnego Czwartku","Ćwiczeń z niepamięci" oraz "Smoleńska". Z kolei Andrzej Krauze to jeden z najbardziej uznanych w świecie polskich grafików i rysowników. Od lat mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii, współpracując między innymi z tamtejszym "Guardianem", "The Times" i "Observer".

.  rys. Andrzej Krazue

- Poprawność polityczna dogania mnie wszędzie tam, gdzie publikuję, czyli w Anglii i w Polsce. Takie tendencje są teraz na całym świecie. Nie nazwałbym tego nawet cenzurą, czasem są to kwestie osobiste, a czasem tzw. dobrego smaku, by nie obrazić nikogo - mówił w Polskim Radiu 24 laureat nagrody.

Andrzej Krauze, jako rysownik "Rzeczpospolitej", miał wytoczony w 2009 roku proces za jeden ze swoich rysunków. - To było dla mnie duże zaskoczenie. Nie tylko proces, ale też fakt, że ludzie z Polski chcieli zakazać publikowania mnie w "Guardianie". Mówili, że dziennik musi natychmiast wstrzymać jakiekolwiek moje publikacje - powiedział gość Polskiego Radia 24.

rys. Andrzej Krazue rys. Andrzej Krazue

Według Krauzego poprawność polityczna jest subtelniejsza niż cenzura. - Niektóre grupy można obrażać, jeśli są swoi. To jest tego typu myślenie, że jeśli obrażam chrześcijan, to mam do tego prawo, ponieważ są swoi. Wiadomo, że nie można dyskutować o rasach i muzułmanach, bo się zostanie uznanym za rasistę, chodzi także o wpływy polityczne i finansowe. To jest nasza rzeczywistość – stwierdził rysownik.

Wśród laureatów nagrody imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego są Jarosław Marek Rymkiewicz, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Gwiazda. Michał Lorenz i Lech Majewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/IAR/kk

_____________________

Więcej kultury w Polskim Radiu 24

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 18:14


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem