70 lat temu George Marshall przedstawił plan pomocy dla zniszczonej wojną Europy
5 czerwca 1947 roku sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił założenia programu pomocowego dla zniszczonej II wojną światową Europy. Program ten przeszedł do historii jako Plan Marshalla. Polska, pod naciskiem Stalina, z pomocy nie skorzystała. O znaczeniu planu Marshalla dla powojennej Europy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Bieńkowski, dyrektor Instytutu Gospodarki Amerykańskiej i Stosunków Transatlantyckich na Uczelni Łazarskiego.
2017-06-05, 14:55
Posłuchaj
Plan Marshalla został uchwalony przez Kongres Stanów Zjednoczonych 3 kwietnia 1948 roku i wszedł w życie tego samego dnia po podpisaniu przez prezydenta Harry’ego Trumana. Był realizowany do czerwca 1952 roku. W ciągu 4 lat, Amerykanie przekazali Europie niemal 13 i pół miliarda dolarów. Według prof. Wojciecha Bieńkowskiego plan Marshalla pomógł w odbudowie powojennej i ukierunkował rozwój Europy.
- Amerykanie stawiali warunek, że pomoc przyjdzie, ale tylko, gdy będą miały miejsce działania krajów europejskich na rzecz integracji. Amerykanie podkreślali kwestie utworzenia wielkiego rynku europejskiego, propagowali znoszenie barier celnych i przepływu kapitału – przybliżał gość Polskiego Radia 24.
Prof. Bieńkowski podkreśla, że w planie Marshalla ważny był zarówno aspekt gospodarczy, jak i polityczny. – Polityka i ekonomia się przeplatały. Amerykanie stwierdzili, że łatwiej będzie przekonać Kongres do udzielenia pomocy w odbudowie Europy, jeśli będzie to korzystne dla amerykańskiej gospodarki, ale i ważne była budowa silnej Europy – mówił prof. Bieńkowski.
Amerykańska pomoc zaowocowała odbudową gospodarki Europy Zachodniej i jej ujednoliceniem, unowocześnieniem metod zarządzania, powstrzymaniem inflacji, rozwojem handlu i współpracy ekonomiczno-politycznej. 16 kwietnia 1948 roku 15 krajów Starego Kontynentu i Turcja utworzyły Organizację Europejskiej Współpracy Gospodarczej, tworząc w ten sposób podwaliny pod przyszłą integrację.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/kk/IAR
REKLAMA
Data emisji: 05.06.2017
Godzina emisji: 14:14
05.06.2017 prof. Wojciech Bieńkowski:
REKLAMA