Dekomunizacja nazw ulic w Polsce

2017-08-31, 18:00

Dekomunizacja nazw ulic w Polsce
Skrzyżowanie ulicy Ludwika Waryńskiego i alei Armii Ludowej, Warszawa. Foto: Maciej Łuczniewski/REPORTER

- Mam poczucie, że niektórzy chcą na siłę upolitycznić sprawę dekomunizacji ulic. To nie jest kwestia tego, czy są to patroni bardziej prawicowi czy lewicowi. Ustawa dekomunizacyjna idzie przede wszystkim w kierunki zlikwidowania nazw i patronów, którzy byli zależni od obcych systemów, w tym przypadku od systemu komunistycznego, od Związku Radzieckiego – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog, historyk dr Andrzej Anusz z UKSW. Odniósł się także do 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.

Posłuchaj

31.08.17 Dr Andrzej Anusz o dekomunizacji nazw ulic w Polsce i 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.
+
Dodaj do playlisty

Rada Warszawy przyjęła w czwartek zmiany nazw sześciu ulic w procesie dekomunizacji. Zmienili się patroni ulic choć nie zmieniły się nazwy. Na przykład w dzielnicy Mokotów ulica Juliana Bruna - działacza komunistycznego oraz polskiego i sowieckiego dziennikarza, została zmieniona na ulicę Giordana Bruna, włoskiego filozofa, dominikanina. 

W dzielnicy Bielany ulica Lucjana Rudnickiego, komunistycznego działacza została zmieniona na Generała Klemensa Stanisława Rudnickiego, uczestnika I wojny światowej, wojny z bolszewikami i II wojny światowej. Na Ursynowie ulica Józefa Feliksa Ciszewskiego, członka Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego została zmieniona na ulicę Jana Ciszewskiego, dziennikarza i komentatora sportowego. Na Bemowie ulica komunisty Jana Kędzierskiego został zmieniona na malarza Apoloniusza Kędzierskiego. Dotychczasowej ulicy członka Komunistycznej Partii Polski Gustawa Reichera nadano nową nazwę: antropologa Michała Reichera.

- Tzw. ustawa dekomunizacyjna ma na celu przede wszystkim zlikwidowanie nazw i patronów, którzy byli symbolami niesuwerenności państwa polskiego, albo osobami, które działały wręcz na rzecz pozbawienia Polski suwerenności. To jest sprawa o podstawowym znaczeniu – wyjaśnił dr Andrzej Anusz.

Jego zdaniem nowi patroni pojawią się w ciągu roku. - Myślę, że za rok ostatecznie pożegnamy się z reliktami systemu komunistycznego w nazewnictwie ulic w Polsce – stwierdził gość.

Ustawa dekomunizacyjna zobowiązuje samorządy do zmian nazw ulic i placów do 2 września. Po tym czasie samorządy będą miały jeszcze trzy miesiące na
samodzielną zmianę nazw - później mogą zdecydować o tym wojewodowie.

Zbrodnia lubińska

Dr Anusz odniósł się także m.in. do dnia 31 sierpnia 1982 roku i 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. - Trzy ofiary z Lubina to ofiary, które wpisują się w listę ponad 100 osób, które po wprowadzeniu stanu wojennego straciły życie - podczas demonstracji, różnych wydarzeń, interwencji policji – wyliczał gość. - Myślę, że czasem zapominamy o tym, że była to realna, twarda, czasem wręcz fizyczna walka – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 31.08.17

Godzina emisji: 13:15

Polecane

Wróć do strony głównej