Wspomnienia byłego więźnia z pobytu w obozie zagłady. "Kto upadł, nie podnosił się"

2018-02-02, 18:30

Wspomnienia byłego więźnia z pobytu w obozie zagłady. "Kto upadł, nie podnosił się"
Stanisław Zalewski. Foto: AFP/EAST NEWS

„Polska jako kraj, jako naród nie była współodpowiedzialna za Holokaust; to niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać m.in. z przyjaciółmi w Izraelu i USA” - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Markowej. O niemieckich zbrodniach podczas II wojny światowej mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Zalewski, były więzień obozu w Auschwitz i obozu w Gusen, obecnie prezes Polskiego Związku Były Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Posłuchaj

02.02.2018 Stanisław Zalewski: z chwilą przekroczenia bramy każdy człowiek został pozbawiony godności
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał Stanisław Zalewski o Auschwitz trudno opowiadać - Przed 1939 rokiem społeczność żydowska w Polsce to było 11 proc. ludności, ponad 3 mln osób. Mówiło się w ewidencjach o obywatelach Rzeczpospolitej wyznania mojżeszowego. To byli obywatele polscy, którzy wpisują się w tragedię narodu polskiego podczas II wojny światowej – mówił były więzień.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 z chwilą przekroczenia bramy każdy człowiek został pozbawiony godności. - Podczas początkowego okresu zwanego kwarantanną, więźniowie pracowali i następowała selekcja – słabsi odpadali, a silniejsi żyli. Kto upadł, nie podnosił się. Ja byłem w Auschwitz od 6 października 1943 roku. To był czas, gdy Auschwitz stał się obozem zagłady. Później trafiłem do Gusen – powiedział Zalewski.

Jak podkreślał były więzień, to były niemieckie obozy koncentracyjne. - Obóz został utworzony na terenie miasta Oświęcim, ale wpisany jest na listę UNESCO jako Auschwitz-Birkenau, niemiecki, nazistowski obóz zagłady. To jest prawidłowa nazwa. Po wojnie mówiono o obozie w Oświęcimiu, to później pokutowało  – wskazywał Stanisław Zalewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

____________________  

Data emisji: 02.02.2018

Godzina emisji: 18:09


Polecane

Wróć do strony głównej